1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Tahşiye" davasında mahkemenin aldığı son karar
"Tahşiye" davasında mahkemenin aldığı son karar

"Tahşiye" davasında mahkemenin aldığı son karar

Paralel yapı tarafından tezgahlanan ve kamuoyunda "Tahşiye" davası olarak bilinen ve aralarında emekli imam Mehmet Doğan'ın da bulunduğu 40 sanıklı davaya bakan Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi yeni bir karara imza attı.

A+A-

Mahkeme, davanın İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nden yetkisizlik kararı ile kendilerine geldiğini hatırlatarak, yetkisizlik konusundaki uyuşmazlığın giderilmesi için dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne göndermeye karar verdi. Mahkeme ayrıca, 5 yıl önce bu davanın soruşturmasını yapan ve 14 Aralık operasyonu kapsamında haklarında soruşturma başlatılan biri tutuklu 5 polisin katılma talebini kabul etmedi. 

Geçen yıl İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nden yetkisizlik kararı ile gelen tamamı tutuksuz 40 sanıklı davanın ilk duruşması bugün Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", suçundan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan Mehmet Doğan duruşmaya katılmazken, tutuksuz sanıklar Hilmi Azbay, Mehmet Nuri Turhan, Mustafa Kaplan ve Hacı Tunay Yaman ile avukatları katıldı.

Duruşmaya, 5 yıl önce bu davanın soruşturmasını yürüten ve 14 Aralık operasyonu kapsamında tutuklanan Paralel Yapı mensubu polis amiri Mustafa Kılıçaslan ile serbest bırakılan polisler Mustafa Altunbulak, Recep Güleç, Ferdi Taşkaya'nın avukatları, müvekkillerinin suçtan zarar görme ihtimallerine karşılık davaya katılma talebinde bulundu. 

Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklar Hilmi Azbay, Mehmet Doğan ve Saim Aşçı'nın avukatı Mustafa Doğan İlhan, davaya katılmak isteyenlerin 5 yıldır görülen bu davada bugüne kadar bir katılma taleplerinin olmadığını ifade ederek, ''Esas itibariyle katılma talebinde bulunan kişiler, müvekkillerimiz hakkında işlem yapan kişilerdir. Asıl zarar görenler bizim müvekkillerimizdir. Katılma taleplerinin reddi gerekir'' dedi.

Sanık Naci Mumcu'nun avukatı Cüneyt Toraman da iddianamenin incelendiğinde müvekkiline isnat edilen suçun katılma talebinde bulunanlara yönelik bir eylemleri olmadığını belirterek, talebin reddini istedi.

Savcı yetkisizlik yönünde görüş bildirdi

5 polisin duruşmalara katılma talebi ve davaya hangi mahkemenin bakması gerektiği konusunda görüşü sorulan duruşma savcısı Bilgin Akpınar, koşullar oluşmadığından polislerin davaya katılma taleplerinin reddi yönünde karar verilmesini istedi.

Savcı Akpınar, davanın ilk olarak 2010 yılında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandığını, bu mahkemenin davayı İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiğini hatırlatarak, "İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi de yetkisizlik kararı vererek, dosyayı Bakırköy Ağır Ceza Mahkemelerinin yetki alanı içerisinde olduğu için bu mahkemeye yolladı. Sadece Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi yetki alanı içerisinde değil, başka yerlerde de suç işlendiği iddia ediliyor. Ayrıca İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri'nin yetki alanında da suç işlendiğinin iddia edilmesi, sanıkların farklı yerlerde yakalanmış olması, ilk usul işleminin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılmış olması ve yargılamaya İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanmasını" gerekçe göstererek yetkisizlik kararı verilmesini istedi.
Savcı Akpınar, dosyanın İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nden yetkisizlik kararı ile kendilerine geldiğini belirterek, yetkisizlik uyuşmazlığının giderilmesi için dosyanın Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderilmesini istedi. 

Mahkeme yetkisizlik kararı verdi

Polislerin davaya katılma talebini reddeden mahkeme heyeti, sanıkların suç yerlerinin sadece Bakırköy yargı çevresindeki ilçeler olmadığını, İstanbul yargı çevresi içindeki yerlerde de faaliyet gösterildiğini gerekçe göstererek yetkisizlik kararı verdi. Dosyanın yetkisizlik kararı ile kendisine gönderildiğini hatırlatan mahkeme, yetki konusundaki uyuşmazlığın giderilmesi için dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne göndermeye karar verdi. 

Mustafa Kaplan: "Allah'ın mahkemesine gidecek"

Duruşma sonrası adliyeden çıkan tutuksuz sanıklardan Mustafa Kaplan, mahkemenin bakacağı bir şey olmadığını savunarak, "Bu dava ceza davası değil ki, bu dava siyasi davadır" dedi. Kaplan, bir gazetecinin, "Davanın hangi mahkemeye gitmesini bekliyorsunuz" sorusu üzerine, "Allahın mahkemesine. Bu burada olmaz ki, dünyevi bir şey değil. Bu siyasi bir dava" yanıtını verdi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.