1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Taliban bu yıl da 15.000'in altına düşmedi
Taliban bu yıl da 15.000'in altına düşmedi

Taliban bu yıl da 15.000'in altına düşmedi

Almanya, Afganistan'daki işgal misyonu sonucu ortaya çıkan bilançoyu açıkladı. Raporda Taliban'a karşı hiç bir ilerleme kaydedilemediği görüldü.

A+A-

Alman federal hükümeti, 13 yıldır devam eden NATO'nun Afganistan'ı işgal misyonunun bir değerlendirmesini yaptı. Değerlendirmede işgalin bazı eğitim, kültür ve ahlaki yapı gibi noktalarda elle tutulur gelişmeler kaydettiği fakat Afganistan'daki güvenlik durumunun kritik bir dille ifade edildi. Ülkedeki ekonomik gelişme ve uyuşturucuyla mücadelede de  işgal güçlerinin etkin olduğu bölgelerde olumlu bir gelişme görülmediği kaydedildi.

Federal Alman hükümeti tarafından dün kabul edilen yeni kanunla Alman Federal Ordusunun Afganistan'daki NATO işgal görevi bir yıl daha uzatıldı. Yeni görevde Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif'te bulunan Alman üssünde 850 Alman askeri görev yapacak. 1 Ocak 2015'ten itibaren başlayacak görevde Federal Ordu, çatışmalara katılması öngörülmemekle beraber, saldırıların hedefi olmaya devam edecek.

Afganistan, Alman ekonomisini zorluyor 

Geçen 13 yıl içinde Almanya'nın Afganistan'daki NATO işgal görevi sırasında bulundurduğu asker sayısı 5 bin 350'ye kadar çıktı. Bu görev sırasında resmi rakamlara göre 35'i saldırılar sonucu olmak üzere 55 Alman askeri öldü. Yapılan mali masraflar ise 2,9 milyar Avroyu buldu. 

Alman Federal hükümet raporunda Afganistan'ın NATO işgal görevinin başladığı 2001 yılındaki durumundan şu andaki durumunun çok daha iyi olduğunu söylemenin mümkün olmadığı kaydedildi. Yapılan harcamaların işe yarayıp yaramadığı üzerinde ise durulmadı.

Afgan Ordusunda bu yıl öldürülenlerin sayısı 3 bin 450'yi buldu. Geçen yıl 3 bin 650 Afgan askeri öldürülmüştü. Taliban tarafından yapılan saldırılar bu yıl yüzde 23 oranında azaldı. Geçen yıl 20 bin 900 saldırı yapılırken, bu yıl saldırı sayısı 16 bin 100'e düştü.  

 

Kaynak: dünyabülteni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.