1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Taliban'dan emirlik ve itaat vurgusu
Taliban'dan emirlik ve itaat vurgusu

Taliban'dan emirlik ve itaat vurgusu

Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmelere şu ana kadar sessiz kalmayı tercih eden, cevap hakkı olduğu meselelerde dahi sükunetini koruyan Taliban'dan ince mesajlı bir açıklama geldi

A+A-

Afganistan İslam Emirliği Suriye ve Irak coğrafyasında devam etmekte olan gelişmelere ve mücahitler ve direnişçiler arasında yaşanan gerilimlere değindiği bir açıklama yayınladı.

Açıklamada taraflara nasihat eden, yol gösteren ve tavsiyelerde bulunulan bir uslüp kullanılırken, hilafet ilanına hiç değinilmeden emire itaat vurgusu yapılması dikkat çekti.

Bu noktanın yanı sıra açıklamanın, Horasan bölgesinden İslam Devleti'ne gelen biat haberlerinin akabine gelmesi İslam Emirliği içinden gelebilecek yeni biatlerin önünün alınmak istenmesi olarak yorumlandı.

Açıklamanın tercümesi:

Herkes dinimizin bize doğru yolu gösterdiğini bilmektedir. Müminler kardeştir ve Allah için sevmek imanın bir göstergesidir. Biz Müslümanlar Allah’tan korkmalı, Kitabına ve Peygamberinin sünnetine sımsıkı sarılmalıyız. Âlimlerle münasebete devam etmeli, sözlerini ve nasihatlerini dinlemeli, meselelerimizde kendilerine danışmalıyız. Ey Müslümanlar, birbirinizle yardımlaşın, sevinç ve kederinizi paylaşın!

Allah’ın elcisi (sav) dedi ki: “Müminlerin birbirlerine karsı sevgi, şefkat ve merhameti bir vücudun uzuvlarına benzer. Bir uzuv ağrıdığında tüm vücut uykusuz kalır ve reaksiyon verir.”

Allah Resulü buyurdu ki: “Müminlerin birbiri ile münasebeti bir duvarın tuğlaları gibidir, her biri diğerini güçlendirir.” Ellerini birbirine kenetleyerek bunu gösterdi.

Müslümanlar arasında vahdetin sağlanması için çalışmalar yapılmalıdır. Müslüman ümmetinin menfaatleri birinci öncelik olmalı, ihtilaflardan kaçınılmalıdır. Kimse kendi fikrinin diğerlerinden daha iyi olduğunu düşünmemelidir. Müslümanlar birbirine karşı tevazu ve şefkat ile muamele etmelidir, Rasulullah’ın ashabı birbirlerine karşı müşfik, düşmanlara karşı sertti.

Allah buyuruyor ki: “Allah kendisi için tek bir vücut halinde saf saf savaşanları sever. (Saff- 4)”

Müslümanlar şeriat kurallarını takip etmeli ve şeriatı tamamıyla kabullenmelidir.

Allah buyuruyor ki: “Hayır! Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlıklarda seni hakem yapıncaya ve sonra senin hükmünden dolayı içlerinde bir sıkıntı duymadan tam bir teslimiyetle teslim oluncaya kadar iman etmiş olmazlar! (Nisa- 65)”

Sam’da cihat eden tüm gruplar ve tecrübeli kişiler problemleri çözmek için bir Sura Konseyi kurmalıdır. Allah buyuruyor ki: “Onların işleri şura iledir. (Sura- 38)”

Müslümanlar Gulu’dan (aşırılık) ve kendi düzenlerini başkalarına emretmekten kaçınmalı, Müslüman kardeşlerine güvensizlik yapmamalı, yanlış ithamlara ve yalan propagandaya başvurmamalıdır, çünkü bunların hepsi günahtır.

Allah buyuruyor ki: “Ey iman edenler! Size bir fasık haber getirdiğinde araştırın, yoksa bilmeden bir kavme fenalık edersiniz de sonra pişman olursunuz. (Hucurat- 6)”

İlgili hadiseler sebebiyle; insanlar arasında fikir ayrılıkları olması normaldir. Fikir ayrılıkları olduğunda ilim ve hikmet sahibi kişiler bu ihtilafları gidermeye çalışır. Dinimiz İslam bu ihtilafları halletmek için bizlere net bir kılavuz vermiştir.

Allah buyuruyor ki: “Eğer bir şeyde ihtilafa düşerseniz ve siz Allah’a ve ahiret gününe inananlardan iseniz meseleyi Allah ve Resulü’ne götürün, bu sizin için hem hayırlı hem de netice itibariyle daha güzeldir. (Nisa- 59)”

Rasulullah buyurdu ki: “Sizi gecesi gündüz gibi olan aydınlık bir yol üzere bırakıyorum. Benden sonra helak olmaya yönelenlerden başka hiç kimse ondan sapmaz. Sizden hayatta kalanlar benden sonra nice ihtilaflar görecek. Öyle ise size sünnetimi ve hidayet üzere olan Hülefâ-i Râşidîn'in sünnetini hatırlatırım, bunlara uyun ve dört elle sarılın. Emiriniz Habeşli bir köle bile olsa ona itaat edin.

 

Çeviri: Ekrem Yılmaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.