1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Taliban'dan sivil kayıplar için yeni bir kurum
Taliban'dan sivil kayıplar için yeni bir kurum

Taliban'dan sivil kayıplar için yeni bir kurum

Afganistan'da Amerika ve 44 ülkeden oluşan Haçlı koalisyonuna karşı büyük bir savaş veren Taliban saldırı ve çatışmalarda kendi askerlerinden kaynaklı sivil ölümlerin önüne geçebilmek adına yeni bir birimi faaliyete geçirdi.

A+A-

Taliban mücahitlerinin ve komutanlarının saldırı ve çatışmalarda yaptıkları hatalar sebebiyle oluşan sivil kayıpların en aza indirilmesi için  "Sivil Halkı Koruma Departmanı" isimli bir birimin açıldığı duyuruldu.

Taliban'ın konuyla ilgili açıklaması: 

"Sayın halkımız!

Afganistan İslam Emirliği’nin askeri ilişkiler komisyonunun yapısına “sivil kayıpları önleme departmanı” isminde yeni bir oluşum eklenmiştir. Bu departman isminde geçen işleri düzenlemekle yetkilendirilmiştir. Bu yeni oluşum, tüm ülkede büyük yada küçük olsun hiç fark etmez, her türlü hedef gözetmeyen işgalci düşmanın bombardımanı, işbirlikçi Kabil yönetimi ile işgalcilerin ortak gece baskınları, yabancı istihbarat üyelerince insanların toplu olarak bulundukları yerlere yapılan bombalı saldırılar ve İslam Emirliği mücahidlerinin hatalı, bombalı ve mayın saldırıları gibi savunmasız Afgan halkımızın mal veya can kayıplarına sebep olan tüm olayları incelemek ile memurdur.    

Bu departman, olayın taraflarını, olayın türünü, uzlaşı yolunun izahını hatta mağdur taraf için zararın tazmini ve taziyede bulunulması namına uygun uzlaşı ortamını, İslam Şeriatı ve yasal çerçevede hazırladıkları bir raporu en kısa zamanda İslam Emirliği liderliğine iletmekle memurdur.

Bu departman farklı kaynaklardan ve guruplardan bilgi toplamak ve soruşturmayı yürütmakten ve Şeriat Kurallarına uymakla yükümlüdür. Bu nedenle, halkımızdan bu departmanın işlerini, sivil halkın canlarına ve mallarına mal olan her olayda doğru ve tarafsız bilgiler vererek kolaylaştırmalarını rica ediyoruz. Bu yöndeki tutumların olayların etkili bir şekilde ve ivedi olarak soruşturulmasına katkı sağlayacağı unutulmalalıdır."

Sivil kayıpları önleme Departmanı

Askeri işler komisyonu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.