1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tayland'ta bekletilen Uygurlar, Türkiye’ye getirildi
Tayland'ta bekletilen Uygurlar, Türkiye’ye getirildi

Tayland'ta bekletilen Uygurlar, Türkiye’ye getirildi

Çin'in zulmünden kaçtıktan sonra Tayland'da tutuklu bulunan Uygurların ilk kafilesi Türkiye'ye getirildi

A+A-

Çin'den kaçarak Tayland'da sığınan ancak buradan da iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Uygurlarla ilgili sonunda olumlu bir gelişme yaşandı. Türkiye'nin girişimleri sonucu, uzun süredir bu ülkede tutuklu bulunan Uygur mültecilerden bir grup İstanbul'a getirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, Türkiye'nin uluslararası bir diplomasi başarısına daha imza attığını ifade ederek, "Tayland'da tutuklu bulunan Uygur Türkleri kurtarıldı. Tayland'daki Uygur Türkleri Türkiye'ye gelmeye başladı" dedi.

Yavuzaslan yaptığı açıklamada, "Mart 2014 tarihinden beri Tayland'da tutuklu bulunan Uygur Türkleri dün akşam saatlerinde Türkiye'ye gelmeye başladı. İlk önce kadın ve çocuklardan oluşan 173 kişilik kafile Türkiye'ye geldi. Türkiye Cumhuriyeti'nin aylardır Taylanlı yetkililerle yaptığı çalışmalar sonucu Uygur Türkleri anavatana giriş yapmaya başladı. Uygur Türklerini İstanbul Atatürk Havaalanı'nda Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk ve yetkililer tarafından karşılandı" diye konuştu.

Çocuk ve kadınlardan oluşan 173 kişi, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin girişimleri sayesinde özel uçakla Bangkok'tan İstanbul'a oradan da Kayseri ye getirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, "Bu konuda hassasiyet gösteren Türk hükümetine teşekkür ediyoruz. 30 Haziran 2015 tarihi itibari ile 1.5 yıldır Tayland’da bir kampta hapis olan kadın ve çocuklardan oluşan 173 kardeşimiz İstanbul Atatürk Havalimanı'na sağ salim indi.

Biz bunun için Allah'a hamd ediyoruz. Şükrediyoruz. Elhamdülillah bu kardeşlerimiz bir zarara uğramadan bugün Türkiye topraklarına ayak bastı. Burada emeği geçen Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve yetkililerine özellikle Dışişleri Bakanlığı mensuplarına Bangkok’taki Türk büyükelçiliğine ve Türk milletine teşekkürlerimi ve şükranlarımı arz ediyorum. Bu süreç içerisinde hassasiyet gösteren bütün siyasi parti liderlerine, siyasi parti temsilcilerine ve Türk milletinin aziz evlatlarına Doğu Türkistan’dan kaçıp, hicret edip oradaki zulümden dolayı hiç bilmediği meçhule doğru ölümüne bir hicreti tercih eden bu kardeşlerimiz çeşitli meşakkatli yollardan sonra kimisi yolda hayatını kaybetti.

Kimisi sınır ülkelerinin muhafızları kurşunları ile hayatını kaybetti. Kimisi doğal şartlarda hayatını kaybetti. Kimisi büyük mağduriyetler ve süistimallere maruz kaldı. Ama çok şükür bugün toplam 250 kardeşimizden 173'ü sağ salim Türkiye’ye geldiler. Bunun için tekrar ve tekrar devletimize ve milletimize teşekkür ediyoruz. İnşallah bu süreç diğer kardeşlerimizin de sağ salim gelişi ile sonuçlanır." dedi.

Türkiye'ye gizlilik içinde gelen Doğu Türkistanlı soydaşlar, Kayseri'de, daha önce Çin'den çeşitli yollardan kaçıp gelen Uygur Türkleri'nin yanına yerleştirildi.

Can güvenliği açısından Uygur Türkleri'nin barındığı yerlerden fotoğraf ve görüntü alınmasına Valilikçe müsade edilmiyor.

Çin zulmunden kaçıyorlar

Çin'den geçen yıl kaçarak Tayland'a sığındığı belirtilen Uygurların 300 civarında olduğu belirtiliyor. Pekin yönetimi, Tayland'dan kendilerine sığınan uygurların iade edilmesini istiyor. Ancak uluslararası sivil toplum kuruluşları ve Türkiye mültecilerin iade edilmemesini isteyerek çeşitli girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

 

Kaynak:AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.