1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Temaslar boşa çıktı, Irak resmen BMGK'ya başvurdu
Temaslar boşa çıktı, Irak resmen BMGK'ya başvurdu

Temaslar boşa çıktı, Irak resmen BMGK'ya başvurdu

Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Fidan'ın Bağdat'a yaptıkları kritik ziyaretin ardından Türk Dışişleri 'mutabakat sağlandı' açıklamasını yaptı. Ancak bu açıklamanın hemen ardından Irak beklenmedik bir adım attı.

A+A-

Başbakanlık, Dışişleri  Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Bağdat'a yaptığı kritik ziyaretle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'nin İslam Devleti ile savaşta Irak Devletine verdiği desteği sürdürme noktasında kararlı olduğu belirtildi.

Başika'daki Türk askerlerinin tanzimi konusunda da Irak hükümetinin hassasiyetlerinin dikkate alınacağı ifade edildi. Ancak açıklamadan hemen sonra, beklenmedik şekilde Bağdat'tan tam tersi hamle geldi.

Irak talimatı verdi

Irak Başbakanı Haydar İbadi, BM Güvenlik Konseyi'ne resmi şikayet başvurusunda bulunması için Dışişleri Bakanlığı'na talimat verdi. 

Ankara'dan yapılan açıklama ise şöyleydi: 

"Dışişleri  Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakanımızın  Özel Temsilcileri sıfatıyla 10 Aralık 2015 tarihinde Bağdat'a giderek Irak Başbakanı Haydar el Ebadi, Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Savunma Bakanı Halit el Ubeydi ile görüşmelerde bulunmuşlardır.

Görüşmelerde, Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne duyduğumuz saygı vurgulanmış,  DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelede Irak yönetimine vermekte olduğumuz desteğin sürdürülmesi konusundaki kararlılığımız teyid edilmiştir.

DEAŞ'la mücadeleye katılacak Iraklı gönüllülerin tarafımızdan eğitildiği Başika'daki kampa yönelik son dönemde yoğunlaşan güvenlik riskleri nedeniyle arttırılan koruma gücüne mensup askeri personelin alandaki eğitim ve güvenlik durumuna göre yeniden tanzimi hususu da Irak Hükümetinin hassasiyetleri dikkate alınarak kararlaştırılmış, aynı zamanda, Irak Hükümetiyle güvenlik alanında işbirliğinin derinleştirilmesini teminen yeni mekanizmalar oluşturulması için bir çalışma başlatılması konusunda mutabık kalınmıştır."

Irak hükümeti, Sinirlioğlu ve Fidan'ın ziyaretiyle ilgili yaptığı açıklamasında ise "Krizin çözülmesinin tek yolu, Türk askerlerinin tamamen çekilmesidir" ifadesini kullanmıştı. 

 

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.