1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Terör devletleri Fransa ve Belçika'da kaos hakim
Terör devletleri Fransa ve Belçika'da kaos hakim

Terör devletleri Fransa ve Belçika'da kaos hakim

Terör ülkeleri Fransa ve Belçika'nın başkentleri Brüksel ile Paris, bombalı saldırıların ardından son dönemlerde apayrı bir kaosu yaşıyor. Yaşanan çatışmalar sonrası sokaklar şenlenirken Fransız halkı, yaşadığı olaylar nedeniyle geleceğinden kaygılı.

A+A-

Geçtiğimiz aylarda iki ülkede yaşanan bombalı saldırılardan sonra hükümetler tarafından estirilen korku havasının, halk üzerinde derin bir panik ve kaygı havası oluşturduğu belirtiliyor. Terör devletleri Fransa ve Belçika'da kaos hakim.

fransa-olay-2.jpg

Fransa ve Belçika yakın zamanda bombalı saldırıların hedefi olmasının ardından bugünlerde sokakları oldukça hareketli. Fransa’da hükümet ile işçiler arasındaki iş yasasına karşı mücadele sosyal medyanın gündemine oturdu.

Coğrafyamızda yaşanan batılı devletlerin sebep olduğu kan ve dehşet içeren görüntüler boy boy, çeşit çeşit dünya basınında gösterilirken, batılı terör devletlerinde yaşanan olaylar, görsel ve yazılı medyada üstü kapatılmaya çalışılıyor.

Kendi ülkelerine görüntü kotası koyanların İslam coğrafyasındaki katliamlar ile ilgili bu cömert tavırları dikkat çekiyor.

Görüntüler sildiriliyor

Terör devleti Fransa'nın kalbi Paris'te on binlerce göstericinin sokaklara döküldüğü eylemler bir haftada çığ gibi büyürken, bir polisin eylemcinin üzerine gaz bombası attığı korkunç anların yer aldığı video haber sitelerinden sildirilmeye çalışılıp üstü örtülüyor.

Bunun yanı sıra başka bir görüntüde Fransız polisinin atmış olduğu bir gaz kapsülü eylemcinin kafasına isabet edip ağır yaralanmasına sebep oluyor. Görüntülerde gençten çıkan kanla birlikte yerler kırmızya boyanıyor.

1 litre benzine muhtaç kalan Fransa'da ne yaşanıyor?

Fransa'da çalışma hayatını düzenleyen yasa tasarısına karşı bir çok rafineride greve gidilirken, petrol depolarından tahliye yapılması engellendi. Ülke genelinde akaryakıt istasyonlarının yaklaşık üçte birinde yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Bir haftadır süren olaylarda binlerce gösterici sokaklara dökülürken, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi dikkati çekiyor. Fransa'da 1 litre benzine muhtaç kalan halk, yakıt çalma girişimine dahi başvuruyor. Geçtiğimiz günlerde yakıt çalmaya çalışan bir kişi elektrik akımına kapılıp yaşamını yitirmişti.

fransa-olay-32.jpg

Olaylar sırasında polisin hedef gözeterek bir göstericiye gaz bombası attığı bir video sosyal medyada kısa sürede yayılırken, görüntülerin yer aldığı internet sitelerinde şoke eden bir tablo ortaya çıktı. Sayfaların tümünde görüntülerin kaldırıldığı öne sürüldü.

Stratejik sektörlerde üretim durdu

Rafineri, demir yolları, hava yolları, nükleer santral işçileri hükümetin saldırgan ve işçileri aşağılayan yaklaşımlarına karşı mücadeleyi bir üst aşamaya sıçratarak ülkenin en stratejik sektörlerinde üretimi durdurdular.

fransa-olay-15.jpg

Belçika'da onbinlerce işçi sokağa döküldü

Belçika’da ise iş yasalarındaki radikal değişikliklere karşı işçiler eylemde. Salı günü onbinlerce işçi sokağa çıktı. Çalışma süresinin uzatılması, çıkışların kolaylaştırılması, sözleşmesiz ve düşük ücretli işlerin normalleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına karşı eyleme geçti. Ülkede eylül ayında ülke çapında eylemler, ekim ayında ise genel grev planlanıyor.

fransa-olay-11.jpg

İngiltere'de 'AB' tartışma konusu

İngiltere ise bir yandan Avrupa Birliği içinde kalıp kalmamayı tartışırken, diğer yandan işçi ve emekçilerin haklarını tam hızla gasbetmeye devam ediyor. Sendikal haklara karşı son dönem yoğun saldırılar gerçekleşti ve yükseköğretimde koşullar gittikçe kötüleşiyor.

Haberin fotoğraf görüntüleri için tıklayınız: Paris ve Brüksel'deki olaylar, hayatı durma derecesine getirdi

Haberin video görüntüleri için tıklayınız: Fransa ve Belçika'da polisle göstericiler arasında yaşanan olaylar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler