1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜİK, Bütçe Araştırması sonuçlarını açıkladı
TÜİK, Bütçe Araştırması sonuçlarını açıkladı

TÜİK, Bütçe Araştırması sonuçlarını açıkladı

TÜİK, 2014 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlarını açıkladı.Araştırmada, hanelerin harcama dağılımının bölgelere göre büyük farklılık göstermesi büyük dikkat çekti.

A+A-

Türkiye genelinde İstanbul, konut ve kira harcamalarına en fazla; gıda harcamalarına en az miktarı ayıran il oldu. İstanbul'da haneler 100 birimlik tüketimin 29 birimini konut ve kiraya yatırırken; gıda ve alkolsüz içeceğe ayırdıkları miktar 16'da kaldı. Eğitim ile eğlence ve kültüre en az harcama yapan bölge Güneydoğu Anadolu olurken; Kuzeydoğu Anadolu en az sağlık harcaması yapan bölge oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlarını açıkladı. Yapılan araştırma ve istatistiklere göre İstanbul, eğitim, eğlence ve kültür ile lokanta ve otel harcamalarına en fazla pay ayıran şehir oldu. Gıda harcamasına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 26 ile Güneydoğu Anadolu olurken; konut ve gıdaya en az pay ayıran ise yüzde 22.3 ile Ortadoğu Anadolu oldu. Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 24,8 ile konut ve kira harcamaları aldı. Bunu yüzde 19,7 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları izledi.

Haneler harcamalarının yüzde 2,1’ini sağlığa; yüzde 2,4’ünü ise eğitim hizmetlerine ayırdı. 

Eğlenceye en az bütçe Güneydoğu’dan

Sağlık, eğitim, eğlence-kültür ve lokanta-otele en fazla harcayan il yine İstanbul oldu. Eğitim ile eğlence ve kültüre en az harcayan Güneydoğu Anadolu olurken; sağlığa en az harcayan Kuzeydoğu Anadolu oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler harcamalarına en fazla pay ayıran yüzde 26  oranı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi; ulaştırmaya en çok harcayan yüzde 19.6 ile Batı Anadolu; giyim ve ayakkabıya en çok miktarı ayıran Ortadoğu Anadolu; mobilya ve ev aletlerine en çok harcayan da Batı Karadeniz haneleri oldu. Doğu Karadeniz ise yüzde 4.4'lük haberleşme harcamasıyla Türkiye ortalamasının üzerine çıktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler