1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Türk Okulları'nın akibeti ne olucak?
'Türk Okulları'nın akibeti ne olucak?

'Türk Okulları'nın akibeti ne olucak?

Bakanlar Kurulu’nda yurtdışında 'paralel yapı'ya ait Türk okulları meselesi masaya yatırıldı. Çalışmalarda okulların devralınması ve bir vakıf kurularak tek çatı altında faaliyetlerini sürdürmesi seçeneği öne çıkıyor.

A+A-

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Yaklaşık 7 saat süren toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kurul’da, yurt dışındaki Türk okullarının dönüştürülmesi çalışmaların değerlendirildiğini söyledi. Arınç, paralel yapının bu okullardaki etkisinin de ele alındığını belirterek, “Türkiye aleyhinde çalışmalar yapıyor mu, bu konulardaki bilgiler nedir?’ Bunlar da bir potada toplandı ve bunun da ıslah edilmesi üzerinde karara varıldı” dedi. 


Sözkonusu okulların birer ticari şirket olarak yönetildiğini hatırlatan Arınç, “Bunu bizim ancak devir, satın almak veya başka ortakla ilişkilendirmek şeklinde tavsiyelerimiz olabilir. Dünyada 160 ülkede bulunan bu okullara ‘Hadi bakalım bunları kapatın, açın, şöyle yapın’ diyecek bir noktada değiliz, bunu düşünmüyoruz. Biz hukuk içerisinde kalacağız” diye konuştu. Konuya üç boyutlu baktıklarını kaydeden Arınç, şöyle devam etti: “Birincisi, mevcut okullarımızın (hem fiziki hem de eğim yönünden) kalitesinin artırılması. İkincisi, okullarının faaliyetlerinin mümkünse (Türkiye ya da başka işverenler tarafından) devralınması suretiyle devam ettirilmesi. Üçüncüsü de yeni açacağımız okullar. Bunu bir kanun ile bir vakıf kurmak suretiyle bu vakıf bünyesinde düşünüyoruz.” Arınç, bu konuda Milli Eğitim Bakanı’nın sunum yaptığını, gelecek hafta ise çalışmanın sonuçlanmasını beklediğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.