1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye için vize kararı açıklandı
Türkiye için vize kararı açıklandı

Türkiye için vize kararı açıklandı

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden en önemli beklentileri arasında yer alan vize muafiyeti konusunda Brüksel’den Türkiye'ye yönelik olumlu haber geldi.

A+A-

AB komisyonun Türkiye vize serbesitisi tavsiye kararı olumlu çıktı. 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, geriye kalan şartların yerine getirilmesi durumunda Türk vatandaşları için vizelerin en geç Haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen bir tavsiye kararı aldı.

AB Komisyonu, Türkiye ile Birlik arasında Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında yol haritasının uygulanmasına ilişkin üçüncü raporunu açıkladı. Raporda, Türkiye'nin vize serbestisi için 72 kriterden 67'sini yerine getirdiği belirtilerek, Türk vatandaşları için vizelerin haziran sonunda kaldırılmasını öngören tavsiye kararına yer verildi. Ancak Komisyon'un bu kararı tavsiye niteliği taşıyor. Vize muafiyeti için AB üyesi ülkelerin ve AB Parlamentosu'nun da onay vermesi gerekiyor.

Kararı Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı açıkladı

Kararı açıklayan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans oldu.  Açıklamada, biyometrik pasaportu olmadan Türklerin Avrupa'ya giremeyeceği de vurgulandı. Türkiye'ye biyometrik pasaportların hazırlanması için yıl sonuna kadar süre verildiği belirtildi.  

Biyometrik pasaportu olmayan Avrupa'ya giremeyecek

Timmermans Twitter'dan yaptığı açıklamada biyometrik pasaportu olmayan Türk vatandaşlarının AB ülkelerine giremeyeceğini açıkladı. 

Türkiye'nin tamamlamadığı 5 kriter

72 kriterle ilgili ek süre talep edilmedi. AB komisyonu tamamlanmamış 5 kriterin kaldığı açıkladı. Türkiye'nin henüz tamamlamadığı 5 kriter şöyle:

  1. Biometrik pasaportların kullanıma girmesi  
  2. 1 Haziran'da geri kabul anlaşmasının hayata geçmesi.  
  3. Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi.  
  4. Rüşvetle mücadele 
  5. Bilgi güvenliği.  

Vizesiz Avrupa süreci nasıl işleyecek?

Alınan karar, AB Konseyi'ne gönderilecek. AB Adalet ve İçişleri Konseyi'ndeki oylamada ise çifte nitelikli çoğunluk esas alınacak. Çifte nitelikli çoğunlukta oylamaya katılan üyelerin yüzde 55'inin kabul oyu vermesi gerekiyor. Mevcut durumda 28 üyeden en az 16'sının onayı aranacak. Ancak kabul oyu veren ülkelerin toplam nüfusunun AB'nin nüfusunun yüzde 65'ini oluşturması şart koşuluyor.

Eğer burada da beklendiği gibi vize serbestisi onaylanırsa, karar AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girmiş olacak. 

Ancak AP'nin reddetmesi durumunda karar, AB Komisyonu'na geri gönderilecek. AP, genel kuruldaki oylama öncesi AB Konseyi'nden görüş bildirmesini de isteyebilir. 

AB komiseri Vestager tweet attı

Avrupa Komiseri Margrethe Vestager, Türkiye vatandaşlarına uygulanacak vizelerin kaldırılmasına yönelik kararın olumlu olduğuna yönelik tweet attı.

Schengen üyesi ülkeler

Eğer vizeler kalkarsa Türk vatandaşları, haziran ayı sonu gibi Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'a giderken vize almaya ihtiyaç duymayacak. 

Bunlara ek olarak, şehir devletleri olan Monako, San Marino ve Vatikan'a da gidilebilecek. Türk vatandaşları turistlik ve ziyaret amaçlı seyahatlerinde bu ülkelerde 180 güne kadar kalabilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler