1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye ile İran arasında 80 milyon euroluk takas anlaşması
Türkiye ile İran arasında 80 milyon euroluk takas anlaşması

Türkiye ile İran arasında 80 milyon euroluk takas anlaşması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İran ile 80 milyon euroluk takas esasına göre bir sözleşme imzalandığını açıkladı.

A+A-

Zonguldak-Karabük ve Irmak demiryolu hattının açılışı için Karabük’e gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karabük Valiliği’ni ziyaret etti. Yıldırım, Türkiye’nin demiryolu üretiminde dışa bağımlılığının sona erdiğini ifade etti. 

Avrupa Birliği fonları ve Türkiye’nin katkılarıyla yapımı tamamlanan Zonguldak-Karabük ve Irmak demiryolu hattının açılışı için Karabük’e gelen Bakan Binali Yıldırım, Karabük Valiliği’ni ziyaret etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu tarafından karşılanan Bakan Binali Yıldırım, projenin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Hayata geçen demiryolu projesinin Türkiye’nin AB’ye üye olmadan yaptığı ilk önemli proje olduğuna dikkat çeken Bakan Binali Yıldırım, "25 Ocak 2012 tarihinde temel atmıştık. Zonguldak-Karabük-Irmak arasında 1936’dan beri el atılmamış, demiryolu hattının yeniden alt yapısıyla, üst yapısıyla yapılması ve demir yolundaki bu seyahatin artık eziyet olmaktan bir eğlenceye dönüşmesini sağlamaktır. Bunun birinci bölümünü geçtiğimiz fiilen başladı. Bugün de resmi açılışını birlikte yapacağız. Zonguldak ve Karabük arasındaki birçok yerleşim yerini ilgilendiren bir hat. Buradan Zonguldak’a gideceğiz. Türkiye üye olmadan AB kaynaklarıyla kendi kaynaklarımızı birleştirerek gerçekleştirdiğimiz ilk önemli projedir. Toplam proje bedeli 220 milyon euro. Bunun 183 milyon eurosunu AB hibe olarak veriyor. Bir başka deyişle 700 trilyonluk bir projedir. Bunun 600 trilyona yakınını AB, 100 milyon civarındakini de kendi bütçemizden olmak üzere projeyi gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

İran'a petrol karşılığında 80 milyon euroluk takas anlaşması

Karabük’te üretilen demiryolu raylarının İran ile petrol karşılığında takas anlaşmasına imza atıldığını ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Karabük Türk endüstri sanayisinin genç Cumhuriyet döneminde kurulduğu önemli bir ilimizdir. Bugün Karabük’ün markası olan Kardemir’i yaşatmak; Türkiye’nin kalkınmasına aynı şekilde katkı sağlaması için elimizden gelen her türlü gayreti sağlıyoruz. Biz iktidara geldiğimiz güne kadar ray yapamıyorduk. Biz bakanımızın da o dönemdeki katkıları gayretleriyle bu çalışmaları yaptık. Onunla da kalmadı, dışarıya da ray yapıp Onunla da kalmadı, dışarıya da ray yapıp satıyorlar. Geçen günler İran’a 80 milyon euroluk bir alışveriş ray satımı konusunda ifade ettik. Takas esasına göre öyle bir sözleşme de imzalattık. Şöyle olacak. İran'dan TÜPRAŞ petrol alacak buna karşılık da Karabük 80 milyon euro tutarında ray verecektir. Bu Karabük’ün bir yıllık işinin garantiye alınması demektir. Hem Karabük hem de ülkemiz için anlamlı ve önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler