1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türkiye İslam Devleti sınırına tampon bölge oluşturuyor
Türkiye İslam Devleti sınırına tampon bölge oluşturuyor

Türkiye İslam Devleti sınırına tampon bölge oluşturuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam Devleti'ne karşı Irak ve Suriye sınırlarında tampon bölge oluşturma ihtimalinin gündemde olduğunu ifade etti. Erdoğan Katar dönüşünde, "TSK çalışıyor. Önümüze getirecekler. Gerekirse karar vereceğiz" diye konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'a düzenlediği 2 günlük resmi ziyaretinin ardından Ankara'ya döndü. Dönüş yolunda uçakta gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan Erdoğan, önemli konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Amerikan basınında yer alan ve Amerika'nın Türkiye'de dostunun kalmadığı ve İncirlik üssü yerine Kuzey Irak'ta yeni üs kurulacağına yönelik haberleri de değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı İslam Devleti'nin petrol ürünlerini Türkiye'nin aldığı iddialarını ise sert bir dille yalanladı. "Türkiye'nin duruşu belli" diyen Erdoğan, "IŞİD'den Türkiye'nin petrol alıyor yaklaşımı çok çirkin ve yalan, adice bir ifade" ifadelerini kullandı.

Tüm terör eylemlerine karşı Türkiye'nin tutumunun ortada olduğunu dile getiren Erdoğan, yasal olmayan yollardan ülkeye giren petrol ürünlerinin de imha edildiğini kaydetti. Erdoğan, "Bu konular çok hassas, bizim hassas olduğumuz konular. Asla böyle bir şeye fırsat vermeyiz" dedi.

'Amerikan basını yalanda mahir'
Erdoğan'a Amerikan basınında Türkiye aleyhine çıkan haberlere ilişkin yorumu da soruldu. Konuyu ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile görüşmesinde gündeme getirdiğini belirten Erdoğan, "ABD basını asparagas haber üretmekte çok mahir. Ben bu ifadeleri Kerry'ye de aktardım" dedi. Türkiye'nin gerçek yüzünün yansıtılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, tepkisini "Türkiye ile ABD ilişkilerini bozmaya çalışan çevreler var bunlar asparagas haber üretiyorlar. Bunlar art niyetli kötü yaklaşımlar" sözleriyle dile getirdi.

"Amerika ile stratejik ve model ülke işbirliğimiz devam ediyor" diyen Erdoğan, NATO zirvesi öncesi 'ABD Başkanı Obama ile görüşme yapamayacağına' yönelik haberleri hatırlatarak şöyle devam etti:

"Bunların hiçbirinin doğru olmadığı anlaşıldı. Obama ile 1.5 saat görüşme yaptık. ABD Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı geldi. Bu kadar trafik varken bu tür söylentiler nasıl çıkartılıyor anlamıyorum. Bunların hiçbirisinin kıymeti harbiyesi yok. Bu haberlerin hepsi iki ülke arasında fitne yaratmaya yönelik uyduruk haberler."

'Koalisyon için son sözü söylemedik'

Erdoğan, uluslararası camianın İslam Devleti ile savaşa ilişkin attığı adımları da değerlendirdi. Kerry'nin açıklamalarında Suriye ve Irak kelimelerinin yan yana geçtini vurgulayan Erdoğan, "Bu konuda çalışmalar yapılacak, bir yol haritası ortaya konulacak. O yol haritasını gördükten sonra bizi tam olarak tatmin edip etmeyeceğini söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

Afganistan örneği

Konuyla ilgili Afganistan örneği de veren Erdoğan, "Burada da masada birçok sözler verildi ama sadece 4 ülke kaldı. Almanya, İtalya, Türkiye ve ABD." Cumhurbaşkanı, bölgeye insani boyutta her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da kaydetti ve ekledi: "Bu konuda çok hassasız, Kerry de bu konuda bizi anlayışla karşılıyor."

Tampon bölge

Sınırda tampon bölge kurulması konusunda Genelkurmay Başkanlığı'nın çalışma yaptığını söyleyen Erdoğan, "Çalışmalar tamamlandığında önümüze gelecek ve ona göre karar vereceğiz" şeklinde konuştu. Merhum başbakanlardan Bülent Ecevit, "Suriye sınırını korumak ne kadar kolaysa orada yapılacak tampon bölgeyi korumak da öyle kolay olacaktır" sözleriyle Suriye sınırına tampon bölge oluşturulmasını fikrini dile getirmişti.

Çözüm sürecinde henüz sağlıklı bir noktaya ulaşamadıklarını da belirten Erdoğan, umutlu olduklarını söyledi.

İstihbarat 3 aydır çalışıyor

İslam Devleti'nin elinde bulunan Türk rehinelerin serbest bırakılması için hassas olunduğunu ve yapılan temaslarla sorunun çözülmesi yönünde adımlar atıldığını belirten Erdoğan, Türk istihbarat birimlerinin de 3 aydır bu yönde çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum