1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye İslam Devleti'ni sınırdan vurmaya başlayacak
Türkiye İslam Devleti'ni sınırdan vurmaya başlayacak

Türkiye İslam Devleti'ni sınırdan vurmaya başlayacak

Türkiye sınırda uyguladığı angajman kuralları değiştirdi. Daha önce Esed rejimi hava unsurlarını hedef alan angajman kuralları bu kez rejime karşı savaşan İslam Devleti'ne de uygulanacak.

A+A-

Bu haftadan itibaren Suriye askeri unsurları gibi İslam Devleti birlikleri de sınıra yaklaştıkları an güvenlik tehdidi olarak algılanıp vurulacağı belirtildi.

Sabah Gazetesi'nin iddiasına göre, sınır güvenliğine yönelik tacizlere misliyle karşılık verilecek. Angajman kuralları daha önce, Akdeniz'de Türk jeti düşürülünce değiştirilmiş, bu kapsamda sınıra yaklaşan Suriye uçak ve helikopterleri düşürülmüştü.

Yeni angajman kuralları bu haftadan itibaren uygulamaya konacak. Asker sınırda kaynaklanan tehditlere yanıt vermek için her durumda emir alması beklenmeyecek. Karşılığı anında olacak. Artık sınırın iki tarafında karşılaşan İslam Devleti askerleri ve TSK unsurları görüntülerinin de önüne geçilecek. Türk Ordusu Sınıra yaklaşan tüm silahlı unsurlar tehdit olarak algılayacak. Suriye askeri unsurları gibi mücahidler de, sınırı daha geçmeden sınıra yakın bölgede vurulabilecek. En ufak tacize misli ile karşılık verilecek. Bu müdahale kara, deniz ve havada da geçerli olacak. Sınırdaki askeri tedbirlerin artırılması da gündeme gelecek. Şu ana kadar İslam Devleti'nin Türk kara sınırlarına yönelik herhengi bir tacizi olmamasına rağmen Batı'nın baskılarının bu karara neden olduğu belirtiliyor.

İslam Devleti'ne 'devletlere uygulanan' angajman kuralı uygulanacak

Bir ülkenin başka bir ülkeden kaynaklı tehdidi nasıl ele alınacağını ve nasıl mücadele edileceğini belirlediği angajman kuralları örgütler yada başka grupları kapsama almıyordu. Türkiye bundan sonra İslam Devleti askeri unsurlarını komşu ülke askeri unsurları olarak görerek angajman kurallarını uygulayacak.

Suriye'nin tacizleri ve Türk jetini düşürmesi ile başlayan süreçte angajman kuralları değişmiş, tüm Suriye rejim unsurları tehdit olarak kabul edilmiş, sınıra yaklaştığı andan itibaren vurulması talimatı verilmişti. Suriye'den yapılan taciz atışlarına, topçu ateşleri ile karşılık verilmişti. Sınıra yaklaşan helikopter, uçak ve İHA'lar vurulmuştu. 

Angajman kurallarının değişmesi ve İslam Devleti'ni de kapsamasıyla Türk hükümeti dünyaya da bir mesaj vermiş olacak. Batı ülkeleri, ülkelerinden İslam Devleti'ne katılan muhacirler için her fırsatta Türkiye'yi sınırlarda yeterince güvenlik tedbiri almamakla suçluyordu. Ayrıca paralel yapı ve PKK'nin siyasi uzantıları ile birlikte bir kısım çevreler de sık sık Türkiye'nin İslam Devleti'ne yardım ettiğini iddia ve iftiralarını dillenediriyordu. Yeni angajman tüm bu iddiaları çürütücek nitelikte.

Fırat'ın batısı için kritik karar

Angajman kurallarının kapsamının genişletilmesi ile birlikte, Türkiye'nin Suriye'deki olası müdahalesinin çerçevesi de belirlendi. Yapılan tüm toplantılar sonrası DAEŞ tehdidine karşı sınır güvenliğinin güçlendirilmesi, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir devlet kurulması ile mücadele edilmesi ve Türkmenlerin güvenliği ana konular olarak belirlenirken tüm bunlara karşı önlem kapsamında "Fırat'ın batısı kırmızı çizgimizdir" denilerek, müdahalenin alanı belirlendi. 

110 km'lik Cerablus hattı

Cerablus ile Azez-Mare arasındaki yaklaşık 110 km'lik hat İslam Devleti kontrolünde. Saldırının düşünüldüğü alan da burası. Buraya yapılacak bir güvenli bölge oluşumu ile sınır güvenliği büyük ölçüde sağlanmış olacak. Böylece uluslararası kamuoyu tarafından sık sık gündeme getirilen "Muhacirlerin geçişine karşı sınır güvenliğinin sağlanması" konusunda Türkiye kendi açısından çözüm sağlanmış olacak. 

MGK toplanıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye sınır hattına yönelik kararların bugün yapılacak Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) görüşüleceğini söyledi. Ordu'da ziyaretlerde bulunurke Suriye'ye operasyon iddialarını yanıtlayan Çavuşoğlu, "Yarın (bugün) MGK toplantımız var. Toplantı ardından açıklama yapacağız" dedi. 

Top sesleri Kilis'ten duyuluyor

İslam Devleti ile ÖSO milisleri arasındaki çatışmalar, Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde şiddetlendi. Çatışmalar Azez'e yaklaşık 30 kilometre mesafedeki Havvar ve Baragat köylerinde devam ediyor. İki grup arasındaki yaşanan çatışmalar sırasında atılan top sesleri Suriye sınırındaki Kilis'ten de duyuluyor. Bölgeden yükselen duman Kilis'e bağlı İnanlı köyü sınır hattından görülüyor. Bu arada güvenlik güçlerinin sınır hattındaki önlemleri ise sürüyor. 

Mülteci ve demografi sorunu

Olası mülteci akını sınırların ötesinde karşılanacak. İçeridekiler için de dışarıda güvenli alanlar kurulabilecek. Kampların bir kısmı bu bölgeye taşınacak. İleriye yönelik kalıcı barınma da gündeme gelecek. PYD'nin Türkmen ve Arapları göçe zorlayarak bölge demografisini değiştirme arayışının önüne geçilecek. 

Türk askeri geri çekildiği yerleri ÖSO'ya bırakacak

Türkiye başından beri savunduğu "Sadece İslam Devleti'ne değil, rejime karşı da mücadele"tezini de hayata geçirmek istiyor. Bu çerçevede kurulacak güvenlikli bölge, Azez-Mare çevresini kontrol altında tutmakta zorlanan ÖSO sıkıntılarını azaltacak. Türkiye Suriye'nin kuzeyinde İslam Devleti'ne saldırarak geçici bölge oluşturduktan sonra alanı ÖSO'ya bırakacak.

İddiaya göre hayal ürünüde olsa ÖSO, İslam Devleti'ne ve PYD'ye operasyon yapacak. Türkiye ÖSO'ya aktif destek verecek. Cerablus -Azez arası güvenlği sağlanınca kantonların birleşmesi ihtimali kalkacak, Kürt koridoru endişesi sona erecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.