1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye Süleyman Şah için kimle çalıştı ?
Türkiye Süleyman Şah için kimle çalıştı ?

Türkiye Süleyman Şah için kimle çalıştı ?

Türk yetkililer tarafından yapılan açıklamayla, Süleyman Şah'ın nakliyesinde PKK/PYD ile koordineli çalışıldığı iddialarını yalanladı. Fakat PYD bir basın açıklaması yaparak bir takım iddialar öne sürdü.

A+A-
Süleyman Şah'ın taşınmasında PYD ile birlikte hareket edildiği iddiaları yalanlandı. Operasyonun yapılacağının PKK'nin Suriye uzantısı PYD'nin lideri Salih Müslim'e deklare edildiği ve  silahlı güçlerin de buna uyduğu kaydedildi.
 
Süleyman Şah tahliyesi gerçekleşmeden, geçen hafta içinde, PYD lideri Salih Müslim’in Türkiye'de olduğu öğrenildi. Türkiye, Müslim ile operasyona ilişkin zaman, güzergah gibi bilgileri paylaşmadı.
 
Ancak 'bir tahliye operasyonu yapılarak askerlerin oradan alınacağı' pozisyonunu hem doğrudan Müslim'e, hem de sahadaki yetkililere deklare edildi.
 
Türk yetkililer, “PYD'nin silahlı gücü de sahada buna uydu” dedi.
 
Yetkililer, “Birlikte çalışma sözkonusu değil' sözleriyle, “PYD ile mutabakata varıldı” iddialarını doğrulamadı.
 
100'ün üzerinde zırhlı araç ve 700'ün üzerinde personel, Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye'ye girmiş,  Süleyman Şah türbesine kadar olan 37 kilometrelik güzergahta, YPG güçlerinin kontrol ettiği alanlardan da geçmişti.
 
PKK/PYD ise farklı iddialar ortaya atarak, Türk askeri ile ortak bir çalışma yaptıklarını bir basın açılaması yaparak açıkladılar. 
 
PKK’nın Suriye uzantısı YPG, bir basın açıklaması yaparak Türk askerine tahliye sırasında askeri destek verdiklerini duyurdu.

YPG’nin açıklamasında, “Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobane güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin talebi ve koalisyon güçlerinin isteğini değerlendiren komutanlığımız, insani boyutları ön planda olan operasyonda bir sakınca görmemiş ve onay vermiştir” denildi. İddiaya göre Kobani’ye giren Türk birliklerine 300 silahlı YPG’li, 5 kilometre boyunca güvenlik koridoru oluşturdu. Reuters’e konuşan bir Türk güvenlik yetkilisi de operasyonun, “Kobani üzerinden yerel Kürt yetkililerin desteğiyle” yapıldığını söyledi. Çoğunluğu tank 112 zırhlı araç geçerken bazı Kobanililer zafer işareti yaptı. Arızalanan bir zırhlı araç ise bir başka zırhlı araç tarafından çekilerek taşındı.  

 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.