1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye ve Amerika'nın ortak İslam Devleti stratejileri
Türkiye ve Amerika'nın ortak İslam Devleti stratejileri

Türkiye ve Amerika'nın ortak İslam Devleti stratejileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Obama ile telefonla, yardımcısı Joe Biden ile de yüz yüze görüştü. İslam Devleti ile mücadele için bölgesel bir stratejiye ihtiyaç olduğu konusunda mutabık kalındı.

A+A-

BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ziyaretinin son gününde iki önemli görüşme yaptı. 

Kaldığı otelde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la bir saat 50 dakika görüşen Erdoğan, bu buluşma öncesinde de ABD Başkanı Barack Obama ile telefonla görüştü. 

Görüşmede iki liderin, İslam Devleti dahil olmak üzere bölgedeki tüm İslami direniş gruplarıyla mücadele ve Suriye meselesi gibi konularda Türkiye ve ABD'nin ortak bir stratejiyle birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladıkları öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın önümüzdeki süreçte de yakın temas içinde olmaları konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Beyaz Saray'dan açıklama

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi. 

Görüşmede, iki ülke arasındaki zaten güçlü işbirliğini daha da ileriye götürmeye yönelik atılabilecek adımlar dahil olmak üzere, İslam Devleti'nin Irak ve Suriye'de oluşturduğu güce karşı koymak için iki ülkenin birlikte yürüttüğü çalışmaların ele alındığı kaydedildi.

Obama'nın Türk yetkililer ve yerel grupların, BM ile birlikte, Türkiye'ye büyük boyutta sığınmacı akışını üstlenmede sergiledikleri çalışmaları övdüğü bildirildi.

İki liderin bundan sonra da aralarındaki yakın istişareyi sürdürme hususunda mutabık kaldıkları belirtildi.

İslam Devleti için ortak strateji

Erdoğan bu görüşmenin ardından ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, terörle ortak mücadele, Irak ve Suriye’deki son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede Irak’ta yeni hükümetin kurulmasının ardından istikrarın tesisini hedefleyen çalışmalara Türkiye ve ABD’nin birlikte katkı sağlamaları, Suriye’de yeni bir düzen ve istikrarın temin edilmesi gerektiği konuları da ele alındı.

Bölgede artan mülteci sorunu da masaya yatırılırken bu soruna çözüm üretmek için de ortaklaşa çalışmanın önem taşıdığı vurgulandı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre de, görüşmede Biden, Irak ve Suriye’den gelen çok sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapması ve insani yardım sağlamasından dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

Erdoğan ve Biden İslam Devleti'nin bölgesel bir tehdit olduğu ve yenilgiye uğratılması için bölgesel bir stratejiye ihtiyaç olduğu konusunda mutabık kaldı. Türkiye uzun süredir, İslam Devleti tehdidi ile mücadele için Irak ve Suriye'yi birlikte ele alan bölgesel bir strateji oluşturulmasını istiyordu. Erdoğan ve Biden ayrıca, askeri harekat, terörizmin finansmanını durdurma çabası, bölgeye akın eden yabancı savaşçılarla mücadele, örgütün aşırılık yanlısı ideolojisini yasadışı kılma gibi çeşitli yollarla İslam Devleti'ni yenilgiye uğratmak için geniş katılımlı bir koalisyon kurulmasına duyulan acil ihtiyacı görüştü.

Erdoğan ve Biden bölgedeki sığınmacılara insani yardım sağlamada birlikte çalışma konusunda anlaştı. 

İslam Devleti'ni nasıl yok edebilirizi konuşan Erdoğan ve Biden'in uçuşa yasak ve tampon bölge oluşturulması üzerinde de müzakere yaptıkları bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum