1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "Türkiye'de bu yüzden her yıl 120 bin kişi ölüyor"
"Türkiye'de bu yüzden her yıl 120 bin kişi ölüyor"

"Türkiye'de bu yüzden her yıl 120 bin kişi ölüyor"

Dr. Mustafa Aydın, ‘’Türkiye’de her yıl sigara yüzünden ortalama 120 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu rakam Türkiye’de küçük ölçekli bir şehrin nüfusuna eşit durumda’’ dedi.

A+A-

Sigaranın insanların tüm organlarına kalıcı ve ciddi zararlar verdiğini vurgulayan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ‘’Bugün Türkiye’de akciğer kanseri hastalarının yüzde 80’i, kalp ve damar rahatsızlığı yaşayanların yüzde 70’i sigara kullandıkları için bu hastalıklara yakalanıyorlar. Sigara içen anne adaylarının çoğunda çocuğun engelli doğma riski var. Sigara içen bir babadan p50 geni yoluyla çocuğa kanser mikrobu geçebilir. Bu sebeple çocuk sigara içmese bile babadan geçen gen nedeniyle genç yaşta kanser hastalığına yakalanabilir. Dolayısıyla sigaranın ne tür hastalıklara neden olduğunu, insan sağlığını nasıl tehdit ettiğini herkes biliyor’’ diye konuştu.

Ortalama yaş 11'e düştü

Türkiye’de ortalama her yıl 120 bin insanın sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Dr. Aydın, en az 15 bin kişinin de sigara içmediği halde pasif içicilik durumuna maruz kaldığı için yaşamını yitirdiğini belirtti. Bahsedilen rakamların bugün Türkiye’de küçük ölçekli bir şehrin nüfusuna eşit olduğunu dile getiren Dr. Aydın, "Yani her yıl Türkiye’de küçük ölçekli bir şehir haritadan siliniyor. Bu duruma rağmen çoğu insan hala sessiz kalmayı tercih ediyor ve bu çok vahim bir durum’" diye konuştu. Sigara kullanmada ortalama yaşın Türkiye’de 11’e düştüğünü söyleyen Dr. Aydın, şöyle devam etti: "Sigara kartelleri ve üreticileri çocuk denecek yaştaki gençlere, sigara içerseniz genç olursunuz, özgür olursunuz gibi söylemlerde bulunarak, duruma entelektüel bir boyut katıyorlar. Sigara içmeyi bir gençlik formatına sokan üreticiler bu şekilde çocukların sigaraya bağımlı hale gelmesine sebep oluyorlar."

Sigarayla mücadele noktasında herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Aydın, farklı mecralardan sigaranın zararlarına dair gerçeklerin duyurulması gerektiğini sözlerine ekledi. "Anne babalar, eğitim kurumları, sağlık kurumları, toplum önderleri hepimiz el birliği içerisinde gelecek nesle dumansız bir hayat sunabilmek için sigaranın son molekülü yok olana kadar çalışmalarımıza devam etmeliyiz" diyen Dr. Aydın, bu şekilde sigaranın gerçek yüzünü gençlere gösterebileceklerini söyledi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler