1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Türkiye'de her yıl 2 binin üstünde kişi işte bu yüzden ölüyor!
Türkiye'de her yıl 2 binin üstünde kişi işte bu yüzden ölüyor!

Türkiye'de her yıl 2 binin üstünde kişi işte bu yüzden ölüyor!

6 akademisyenin hazırladığı iklim raporuna göre, Türkiye'de her yıl termik santraller yüzünden 2 bin 876 kişi erken ölüyor. Avrupa Birliği ülkelerindeki termik santraller kaynaklı erken ölüm sayısı ise 18 bin 200.

A+A-

Antalya'da gerçekleşecek G-20 toplantıları ve Paris'te yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP21 Zirvesi) öncesinde İklim Forumu, Boğaziçi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde devam ediyor. İklim Değişikliği yaklaşık 150 konuşmacının katkısıyla tüm yönleriyle ele alınıyor.

TÜRKİYE'NİN KÖMÜR ODAKLI ENERJİ POLİTİKASI ELEŞTİRİLDİ

Radikal'de yer alan habere göre, forumun bu sabah yapılan açılışında Uluslararası iklim kampanyası 350.org’un kurucularından Bill McKibben, Uluslararası Oil Change’dan Stephan Kretzmann ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı Prof. Jeffrey Sachs konuşma yaptı. Üç sivil toplum örgütü temsilcisi de Türkiye’nin kömür odaklı enerji politikasını eleştirdi.

"KÖMÜRÜN MALİYETİ ÇOCUKLARIN CİĞERLERİNİN HASTALANMASIDIR"

Bill McKibben, dünya artık kömürden vazgeçmeye başladığının altını çizerek şunları söyledi:

“Türkiye yenilenebilir enerjiye dair olan gelişmeleri önemsemiyor. İnsanlığın bugüne kadarki en büyük krizi iklim değişikliği. Bunu anlamak için çok uzağa bakmaya gerek yok. Suriye’ye bakın, kuraklık nedeniyle 1 milyon çiftçi topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Bu da istikrarsızlaşmaya neden oldu, işte Suriye krizinin nedenlerinden biri de iklim. Aynı şey Afrika’da da oluyor, çölleşme ve kuraklık insanları topraklarında uzaklaştırıyor. Yemen’de bir günde yedi sekiz yıllık yağmur yağıyor, çölde hortum oluşuyor. Türkiye kendine en beter adımı seçiyor. Oysa güneş enerjisinin maliyeti yüzde 80 düştü. Kömürün maliyeti çocukların ciğer hastalıklarına yakalanmasıdır. Türkiye 19 ve 20. yüzyıl sistemini devam ettirmek yerine yerine yenilenebilir enerjiye yönelmeli.”

TERMİK SANTRALLER ÖLDÜRÜYOR

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Osman Karababa’nın verdiği rakamlar oldukça dikkat çekici. Buna göre, Türkiye’de her yıl taş kömürü ve linyitle çalışan termik santrallerden dolayı 2 bin 876 erken ölüm meydana geliyor. 4 bin 311 kişi hastaneye kabul ediliyor. 637 bin işgünü kaybediliyor. 7 milyon 979 bin gün de hasta olarak geçiriliyor. Tüm bu sonuçların toplam maliyeti ise yılda 2.9 ila 3.6 milyar euro arasında değişiyor. Avrupa Birliği’ndeki termik santraller kaynaklı erken ölüm sayısı ise 18 bin 200.

EN ÇOK KİRLETEN ÇİN

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı Prof. Jeffrey Sachs ise şunları söyledi: 

“Nüfus oranına baktığımızda halen kişi başına düşen karbon emisyonu Çin’de 8, ABD’de 16, Türkiye ise 4, dünya ortalaması ise 4,5 ton. Keza 2009’da da Kopenhag’da liderler bir anlaşmaya varamadı ve büyük bir hayal kırıklığı oldu. O yüzden altı yıl sonra olacak Paris İklim Zirvesi çok önemli. Çünkü iklim değişikliğine karşı mücadelede zaten çok geç kaldık, çok vakit kaybettik. Bu bizim son şansımız. İki derece sıcaklığın altında kalmak için hemen de karbonizasyona yani karbonsuzlaşmaya geçmek gerekiyor. Sıfır karbon ile yola devam etmek gerekiyor. Bunun için de fosil yakıtlar yani kömür ve petrolden vazgeçmek gerekiyor. Yenilenebilir enerji sistemleri içinde alternatifler üretmek gerekiyor. Türkiye’nin rüzgar, güneş ve su potansiyeli yüksek, nükleer enerji ihtimali var. Ancak elbette mükemmel bir enerji sistemi yok, hepsinin riskleri var. Bunlar üzerinde iyi düşünülmeli.”

 

Kaynak: Solhaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler