1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye'nin çekinceleri, Amerika'nın ısrarı
Türkiye'nin çekinceleri, Amerika'nın ısrarı

Türkiye'nin çekinceleri, Amerika'nın ısrarı

Wall Street Journal'de yayınlanan haberde Türkiye'nin İslam Devleti'ne karşı atılacak adımlara olan çekinceleri dile getirilse de, Amerikalı yetkililerin, ne pahasına olursa olsun koalisyonda Türkiyeyi aktif şekilde görmek istedikleri mesajı verilmişti.

A+A-

Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel'iin pazartesi günü Ankara'ya gelerek, liderlerin, İslam Devleti'ne karşı mücadelenin genişletilmesine ilişkin endişelerini yatıştırmaya çalıştı. Hagel'in Ankara ziyareti, ABD yetkililerin, İslam Devleti'ne karşı mücadele için küresel koalisyon oluşturmada zorlandıklarını ortaya koydu.

Hagel, Türkiye'nin, İslam Devleti'ne karşı küresel koalisyonun genişletilmesinde ne kadar büyük bir rol üstlenmeye istekli olduğunu anlamak üzere Ankara'ya ziyaret düzenledi. Hükümet yetkilileri, oynamak istedikleri rolün sınırları olacağını net bir dille ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile yaptığı görüşmesinin ardından konuşan Hagel, "Her ülkenin kendine ait sınır ve siyasi boyutları var. Bunlara saygı duymamız gerekiyor ve duyuyoruz da" dedi.

Bu hafta Ürdün ve Suudi Arabistan'a gitmeyi planlayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, İslam Devleti ile mücadele için destek toplamaya çalışıyor. ABD Başkanı Barack Obama çarşamba günü ABD'nin İslam Devleti ile mücadele stratejisini ulusa sesleniş konuşmasında açıklayacak.

Türkiye, bulunduğu coğrafyadan ötürü, Suriye ve Irak'ta ele geçirdiği topraklarda kendi devletini ilan eden İslam Devleti'ne karşı mücadele için merkez üs konumunda.

Sekiz yüz binin üzerinde Suriyeli mülteci Türkiye'ye sığındı. Türkiye, müslümanların cihada Suriye sınırı üzerinden geçerek katılmasından ötürü, "cihatçıların otoyolu" olarak görülüyor.

Ancak İslam Devleti'nin Haziran'da rehin aldığı 49 diplomat, Türkiye'nin atacağı adımları sınırlıyor. Musul'da rehin alınan 40 diplomat arasında, Musul başkonsolosu, konsolosluk personeli ve aileleri var.

Hagel konuyla ilgili olarak, "IŞİD, Türkiye vatandaşı 49 kişiyi elinde tutarken, liderlerin önceliğinin bu olması gerek" dedi.

Musul'da Türk yetkilileri rehine alınmasından sonra, o sırada henüz başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam Devleti'ne hava saldırısı düzenlenmesi konusunda uyarıda bulunarak, böyle bir mücadele için ABD'nin Türkiye'deki üslerinin kullandırılmayacağının sinyalini vermişti.

Hükümet yetkilileri, ABD'nin Temmuz'da iki Amerikalı gazeteciyi kurtarmak Türkiye'deki üslerini kullanma önerisine de tereddütle yaklaşmıştı. ABD'nin misyonu başarısız oldu ve militanlar, o iki gazeteciyi öldürdü.

Yaklaşık 850 km boyunca uzanan Suriye sınırında güvenlik kontrolleri artırıldı. Militan olduğundan şüphe edilen yüzlerce kişi gözaltına alınıp, sınır dışı edildi.

Hagel, hassaslıklardan ötürü pazartesi günkü görüşmelerde hükümet yetkililerinden koalisyon için özel bir yardım talebinde bulunmadı. Ankara ziyaretinde Hagel'e katılan ABD'li bir savunma yetkilisi, "Tüm bu şeylerin ortasındalar ve çok somut endişeleri var" dedi.

ABD Savunma Bakanı Hagel'ın hükümet liderleriyle görüştüğü esnasında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Obama'nın planlarına neden sıcak bakmadığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'na konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'nin prensipte yardıma hazır olduğunu söylese de, ABD'nin yüzde 95 mezhepçi olan Irak ordusuna yardım etme çabasını eleştirdi.

Çavuşoğlu ayrıca ABD öncülüğündeki koalisyonun, Irak'taki Kürt güçlere sağladığı silahların, PKK'nin eline geçebileceğinden endişe ettiklerini dile getirdi. Hagel, ABD'nin de bu endişeleri paylaştığını ve bunun önlenmesi için teminat oluşturmaya çalıştığını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkiler, geçtiğimiz yılki Gezi eylemlerinin ardından da sınanmıştı.

ABD-Türkiye ilişkilerinde inişler ve çıkışlar olduğunu, ancak hiçbir zaman kırılmadığını söyleyen Hagel, İslam Devleti tehdidine ilişkin endişelerini dile getirerek, "Zorluklar ve tehditlerin birbirine yaklaştığı anlardan birindeyiz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.