1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye'nin gizli yazışmalarına siber saldırı iddiası
Türkiye'nin gizli yazışmalarına siber saldırı iddiası

Türkiye'nin gizli yazışmalarına siber saldırı iddiası

Türkiye'nin bazı kurumlarına ait bir takım gizli yazışmalar, Suriyeli bir hacker grubu tarafından ele geçirilerek internete sızdırıldı. Ele geçirildiği iddia edilen bazı belgeler yayınlandı.

A+A-

Esed yanlısı hacker grubu, Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın da aralarında bulunduğu kurumların Mart 2009-Kasım 2012 arası e-posta yazışmalarını ele geçirdi. Grup, bazıları ‘gizli’ olan bu bilgi ve belgeleri internette yayınlandı.

Obama'nın mektubu

Ele geçirilen Mart 2009 ve Kasım 2012 yıllarına ait e-posta yazışmalarında; ABD Başkanı Barack Obama’nın dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a yazdığı özel mektuptan eski ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’na ve Müsteşar Yardımcısı Ömer Orhon’a gönderdiği Suriye ile ilgili gizli yazışmalara, büyükelçilerin ve bürokratların özel ve işle ilgili yazışmalarına kadar çok sayıda gizli kalması gereken e-posta bulunuyor.

Söz konusu grup tarafından ifşa edilen ve ABD Başkanı Obama’nın 2012 yılında Başbakan olan Erdoğan’a gönderdiği iddia edilen e-postada Obama Erdoğan’dan, Libya’daki ABD elçiliğine yönelik saldırı nedeniyle bir açıklama yapmasını istiyor.

Güvenlik zaafiyeti

Yayınlanan e-postalar arasında savunma sanayi ihaleleriyle ilgili bilgiler, Cumhurbaşkanlığı bürokratlarının programları, Türkiye’ye ziyarete gelen yabancı lider eşlerinin programları, bakanların korumalarının telefon numaraları gibi devlet açısından güvenlik zafiyetine yol açabilecek bilgilere ulaşılması da büyük kaygı oluşturdu. ABD’nin Haziran 2012’de Suriye’yle ilgili hazırladığı ve sadece Türkiye, Fransa, Almanya ve İngiltere’yle paylaşıldığı söylenen ‘geçiş planı’ da yazışmaların içinde detaylarıyla yer alıyor.

Suudilere'de saldırdılar

Türk devlet kurumlarına diğer ülke bakanlıklarından ya da kurumlarından gelen siyasi, ticari ya da güvenlikle ilgili e-postalar ve Türkiye’de yapılan iç yazışmalar da yer alıyor. ‘Suriye Elektronik Ordusu’nun hack’lediği ülkeler arasında sadece Türkiye değil; Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Katar Dışişleri Bakanlığı ve Arap Birliği’ne ait e-posta hesapları da bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.