1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye'nin güvenli-tampon bölge ısrarı
Türkiye'nin güvenli-tampon bölge ısrarı

Türkiye'nin güvenli-tampon bölge ısrarı

İslam Devleti'ne ve Esed jetlerine karşı Türkiye'nin 'uçuşa yasak bölge ilan edilsin' teklifi, BM Genel Kurulu'nda masada. Eğer Türkiye'nin tezi kabul edilirse askeri destek hayata geçecek.

A+A-

Türkiye'nin ilk olarak Suriye'de Esed rejiminin sürdürdüğü katliamlara karşı dile getirdiği 'güvenli ve uçuşa yasak bölge oluşturulması' tezi, ABD ve müttefik koalisyon güçlerince müzakere ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın New York'ta yapılan 69. BM Genel Kurulu temaslarında sarfettiği 'Operasyona gereken desteği vereceğiz. Destek askeri ya da lojistik olabilir' sözlerinin, Türkiye'nin sınır teklifinin hemen ardından geldiğine ve bu açıklamanın, teklifin kabul görme olasılığının yüksek olduğu anlamı taşıdığına işaret ediliyor. Güvenli ve uçuşa yasak tampon bölge tezinin BM nezdinde kabul görmesi halinde Suriye ve Irak topraklarında İslam Devleti'ne karşı yapılacak operasyonlarda Türkiye, güvenli bölgelerin korunması amacıyla kara güçleriyle katkıda bulunacak. Bu da Türk ordusunun İslam Devleti'nin egemenliğinin bulunduğu toprakları fiili olarak işgal etmesi anmına geliyor.

Genelkurmay'a talimat

Erdoğan, BM toplantısına katılmadan önce Genelkurmay Başkanlığı'na talimat vererek operasyonların sonucunda ortaya çıkabilecek göç dalgası ve bunların nerelerde karşılanacağına ilişkin çalışma yapılmasını istedi. Bunun üzerine Genelkurmay, ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ile 'güvenli bölge' ve 'uçuşa yasak alanlar' konusunda ortak çalışma yürüttü. BM denetiminde oluşturulacak güvenli bölgelerin derinliği ve genişliği ile buralara gönderilecek yardımların güzergahları tek tek belirlendi.

İstihbarat desteği

Türkiye'nin askeri anlamda vereceği bir diğer desteğin ise 'istihbarat' alanında olacağı belirtiliyor. MİT'in, bölgede önemli haber kaynaklarına sahip olduğu iddia ediliyor. Bölgede direnişi besleyen ana damarın Suriye'de Esed rejiminin katliamları olduğunu muhataplarına ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınırda tampon bölge oluşturulması ısrarıyla sivil katliamların önüne geçilmesi çağrısı yapıyor. Hava operasyonları sırasında 'bölge halklarının yaşamlarının garanti altına alınmasını' ve onların zarar görmemesini isteyen Erdoğan, görüştüğü liderlere 'Acil hareket geçilmeli' çağrısı yaptı.

Acil müdahale çağrısı

Suriye'den son birkaç günde Türkiye'ye gelen yüzbinin üzerindeki sığınmacıyı hatırlatan Erdoğan, sözkonusu göç hareketlerinin kontrol altına alınması gerektiğini kaydetti. Bölge halklarının iç karışıklık bitene kadar hayatlarını sürdürebilecekleri güvenli alanların oluşturulması için Genelkurmay Başkanlığı'nın hazırladığı çalışmayı da paylaşan Erdoğan, BM'nin acilen bu duruma müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

İncirliği açarız ancak bir şartla

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile kritik bir toplantı gerçekleştirecek. Türkiye'den hava operasyonları için İncirlik Üssü'nü açmasını isteyecek Biden'a, Türkiye birkaç tezle destek şartı sunacak. Türkiye'nin güvenli bölge oluşturulması ve sivillere yardım çalışmalarında aktif olarak yeralmak istediği ABD'lilere iletilecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.