1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin üç ilinde kuraklaşma riski
Türkiye'nin üç ilinde kuraklaşma riski

Türkiye'nin üç ilinde kuraklaşma riski

Türkiye'nin çölleşme riski haritası ortaya çıkarıldı. En yüksek çoraklaşma riski altında kalan iller; Konya, Iğdır ve Şanlıurfa.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye'nin çölleşme risk haritasını çıkardı. Günümüzde küresel ölçekte bir sorun olan çoraklaşma konusunda Birleşmiş Milletler Türkiye'nin kuraklık durumunu 'hassas' olarak değerlendiriyor.

Haritaya göre Türkiye'nin yaklaşık yüzde 47’si orta ve üzeri 'çok yüksek risk' grubu içerisine dahil. Çölleşmenin görüldüğü Konya-Karapınar, Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar bu bölgeleri kapsamakta. Tuz Gölü havzası, Ereğli-Karaman bölgesi, Urfa-Ceylanpınar-Mardin-Batman hattı, Eskişehir çevresi ise orta ve yüksek risk grubunu oluşturuyor.

Türkiye'de ilk defa ulusal ölçekte çölleşmeye duyarlı alanlarının tespit edildiğine dikkat çeken Bakan Veysel Eroğlu, kuraklaşma ile verilen mücadelenin en önemli etkeninin alan tespiti olduğunu belirtti.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK-BİLGEM tarafından 1,5 yıl süren proje kapsamında çölleşme açısından öncelikli ve hassas alanların tespit edildiğini kaydeden Eroğlu, projede farklı üniversitelerden ve uzmanlıklardan 10 akademisyenin TÜBİTAK-BİLGEM bünyesinde beraber çalışma içine girdiklerini belirtti. 

Eroğlu, "Ortaya konulan model, çölleşmeyi iklim, su, toprak, arazi örtüsü, arazi kullanımı, topoğrafya, jeomorfoloji, sosyo-ekonomi ve yönetim olarak bütün yönleriyle ele alan bütüncül bir çalışma oldu" dedi.

Türkiye'de su ve rüzgar erozyonu, çölleşme riskinin başlıca doğal etmenleri. TEMA'nın Haziran 2015 tarihli açıklamasına göre aşırı gübre kullanımı ve kimyasal erozyon da insanlardan kaynaklanan nedenlerin başında geliyor.

Kaynak: Dünyabülteni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler