1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin yardım ettiği YPG mahkeme kararı ile terör örgütü
Türkiye'nin yardım ettiği YPG mahkeme kararı ile terör örgütü

Türkiye'nin yardım ettiği YPG mahkeme kararı ile terör örgütü

Mardin 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi, geçen yıl Türkiye'ye geldikten sonra tutuklanan Suriye'nin Derik kenti nüfusuna kayıtlı YPG'li İsmail Sadık'a, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7 yıl 6 ay cezası verdi.

A+A-

Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesinde (Rojava) geçen yıl yaralanan ve tedavi için Mardin’e getirilen İsmail Sadık, YPG’li olduğu iddiasıyla tutuklandı.  YPG’li olduğu iddia edilen Sadık hakkında Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 7 yıl 6 ay ceza verildi. YPG hakkında ilk kez yargı"terör örgütü" şeklinde karar verdi. 

Dosyaya bakan mahkeme, ilk duruşmada sanıklar hakkında hükmünü verdi. Rojavalı İsmail Sadık'a örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verirken İsmail ile birlikte yargılanan ve etkin pişmanlıktan yararlanan Z.A hakkında ise 5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme yargılanan diğer iki kişi hakkında ise beraat kararı verdi.

YPG silahlı terör örgütü olarak tanımlandı

Mahkemenin verdiği karar ile Türkiye'de 'terör örgütleri' listesinde yer almayan YPG 'silahlı terör örgütü' olarak tanımlanırken, verilen ceza da YPG'ye üyelikten verilmiş ilk ceza oldu. Mahkeme gerekçeli kakarında, YPG'yi, PKK /KCK ile bağlantılı göstererek, şu değerlendirmede bulundu:

"Örgüte yakın kaynaklarca Rojava olarak tabir edilen ve bahsi geçen devlet kurma planına ilişkin coğrafyanın batısında kalan Suriye ülkesindeki topraklardan da 'Batı Kürdistan' olarak bahsedildiği bilindiğinden, bölücü terör örgütünün PKK/KCK adı altında ülkemizde yürüttüğü kanlı faaliyetlerini Suriye ülkesi topraklarında da YPG olarak yürüttüğü anlaşılmaktadır. Örgüt mensuplarının ülkemiz topraklarında PKK/KCK mensubu olarak faaliyet yürütürken, aynı kişilerin sınırın diğer tarafında Suriye topraklarında aynı amaç uğruna yürüttüğü faaliyetler YPG adı altında görülmektedir. Tüm bu hususlar dahilinde YPG ve YPJ adlı yapılanmaların bölücü terör örgütü PKK/KCK ile birbirine fikri ve organik bağlarla örülü bulundukları, aynı yapının ve ideolojinin ürünü durumunda oldukları anlaşılmaktadır. Buna göre Suriye'de faaliyet gösteren PYD, YPG, YPJ gibi örgütlerin PKK'nın Suriye ülkesinde faaliyet gösteren türdeşleri oldukları, KCK başlığı altında 4 ülkede faaliyet gösteren 4 alt örgütlenmeden biri olduğu, bu örgütlerin aynı amaca hizmet ettikleri, faaliyet amaçlarının ve yöntemlerinin bire bir ve aynı olduğu anlaşılmaktadır."

Avukatdan ilginç savunma

Suriyeli İsmail Sadık'in avukatı Ali Kahraman, müvekilinin yaralı olduğu için Türkiye'ye geçtiği ve üzerinde bulunan flaş bellekte YPG üniforması ile çekilmiş fotoğrafı bulunduğu için yargılandığını söyledi. Kahraman şöylye dedi:

"Türkiye'nin terör listesinde olmayan YPG'den yargılanan ve ilk ceza alan kişi benim müvekilim oldu. Müvekilimin Türkiye topraklarına ve Türkiye'nin menfatlerine yönelik bugüne kadar hiç bir eylemi olmamıştır. Bu rağmen mahkemede 8 gün YPG'de kalan ve ifadesinde ailesini korumak için örgütte yer aldığını söylemesine rağmen ceza verdi. Biz cezayı temyize götüreceğiz.

Türkiye Suriye'de PKK adına faaliyet yürüten, örgütün Suriye uzantısı olarak kurulan YPG'ye askeri ve lojistik yardım götürülmesi için hava va kara sahasını açmış. Peşmerge birlikleri ağır silahları ile birlikte Kobani'ye yardıma gitmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.