1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Türkye'nin ABD'den daha iyi bir dostu yoktur"
"Türkye'nin ABD'den daha iyi bir dostu yoktur"

"Türkye'nin ABD'den daha iyi bir dostu yoktur"

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 15 Temmuz darbe girişiminden önceden haberleri olmadığını iddia ederken. Biden, “Türkiye’nin ABD’den daha iyi dostu yoktur” dedi.

A+A-

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden ve Başbakan Binali Yıldırım ortak basın toplantısı düzenledi.

Biden'ın konuşmasından satırbaşları: 

"Darbe girişiminden hiç haberimiz yoktu!"

"ABD hiçbir zaman olan bundan haberdar olmamıştır. Bizim önceden bir bilgimiz yoktur. Desteklemedik. ABD darbe girişiminden dolayı üzgündür ve bunu nefretle karşılamaktadır. Türkiye'nin ABD'den daha iyi dostu yoktur. ABD darbe girişini desteklemdi kınadı"

"ABD, 15 Temmmuz'da darbe girişimini derhal kınadı, Obama Türk hükümetine destek bildiren ilk devlet başkanlarından biriydi"

"Sadece meclis değil, bütün Türk halkı yaralanma duygusunu yüreğinde hissetti. Bütün dünya bunu seyrederken, Cumhurbaşkanı'nın cesaretini gördük. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın telefon kaydını duyduk o gece. ABD olanlardan çok üzgündür. Türk halkının cesaretine hayran kaldık."

"Amerikalılar bu konuda bilgisi vardı veya işbirliği yaptı gibi söylentileri işitiyorum. ABD asla bu hadiseden önceden haberdar olmamıştır. ABD halkı olan bitenden son derece üzgündür ve nefretle karşılamaktadır. Hiçbir şekilde bu hareketi desteklemeyiz. Bu korkakça hareketi hiçbir zaman hoş görmeyiz. Önceden bir bilgimiz yoktu, bu hareketi desteklemedik. Darbe teşebbüsünden önce olduğu gibi Türkiye halkıyla omuz omuzayız. Türkiye halkının ABD'den daha iyi dostu yoktur. Bizden, ABD'den daha iyi arkadaşı yoktur Türk milletinin. Biz her zaman ortak değerlerimiz ve ortak güvenliğimiz için birlikteyiz. Bizim her iki cemiyetimizin temeli olan yasalar vardır. Ben özel olarak başbakana da söylediğim gibi Gülen, Sayın Başbakan, anlıyorum sizin bu yoğun hükümetinizin ve türk halkının hisler vardır. Biz işbirliği yapıyoruz. Türk yetkililer işbirliği yapyıoruz. Uzmanlarımız şuanda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışyırorlar, delilleri ve belgeleri inceliyorlar. ABD mahkemelerine teslim edilmesi lazım. Anlaşmaya göre bu belgelerin hazırlanması lazımdı bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz. Hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle müttefikimize zarar veren kişiyi koruma niyetimiz yoktur. ABD yasalarına göre ABD'nin hiçbir başkanının kendi gücünün yetkisinin dışına çıkma yetkisi yoktur. Sadece Amerikan mahkemesi yapabilir. Eğer ABD Başkanı böyle birşey yaparsa görevinden atılması için bir neden olur. Biz bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Bu her zaman zaman alır. Adalet bu şekilde çalışıyor.

"PYD, Fırat'ın batısına asla geçmemelidir"

Adalet bilerek bu durumu halletmeye çalışıyor. Türk mileltinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki süreç devam edecek. Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle birşeye tolerans gösteremez. PYD, Fırat Nehri'nin batısına asla geçmemelidir, geçerse desteğimizi sürdürmeyeceğiz."

Biden, Gülen'in iadesi hakkında konuştu

"Türk yetkililerle işbirliği yapıyoruz. Hukuk uzmanlarımız Türk meslektaşlarıyla çalışıyorlar. Onlar delilleri inceliyorlar. Belgelerin Amerikan mahkemelerine takdim edilmesi lazım ve bizim yasalarımız ve suçluların teslimi anlaşmasına göre bu belgelerin hazırlanması lazım. Bu şekilde Gülen’i teslim edebiliriz" dedi. "Bizim hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle bir müttefikimize zarar veren bir kişiyi koruma niyetimiz yoktur" diyen Biden, "Ama bizim yasalarımıza uymak mecburiyetimiz vardır" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler