1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Twitter kullanmanın ipuçları ve püf noktaları
Twitter kullanmanın ipuçları ve püf noktaları

Twitter kullanmanın ipuçları ve püf noktaları

Özünde son derece basit bir servis olması amacıyla tasarlanan Twitter’ın geniş dünyasında kaybolmayı istemeyenlerin veya hali hazırda içinde bulunduğu platformu daha iyi kavramak isteyenlerin faydalanabileceği bazı ipuçlarını ve püf noktalarını sizler içi

A+A-

Twitter nedir?

Twitter 2016’nın mayıs ayı itibarıyla 310 milyon aktif kullanıcısı bulunan bir mikro blog servisidir. Twitter’ı en popüler sosyal ağ olan Facebook’tan ayıran en önemli özelliği, arkadaşlarla bir kez daha arkadaş olmak yerine insanları takip etmek ekseni etrafında şekillenmesidir. Kullanıcılar Twitter aracılığıyla uzun durum güncellemeleri yerine maksimum 140 karakter uzunluğunda olan tweetler paylaşır. Bu tweetlere fotoğraf veya video da eklenebilir.

Twitter terimleri ne anlama geliyor?

Tweet: Fotoğraf, video ve diğer medya içeriklerinin de dahil edilebileceği maksimum 140 karakter uzunluğundaki mesajlar. Varsayılan olarak herkese açık olan tweetler, kullanıcı hesabını korumalı hale getirdiği takdirde sadece kişinin takipçileri tarafından görülüyor. Tweetler DM yoluyla paylaşılabildiği gibi başka internet sitelerine de yerleştirilebiliyor.

Retweet: Bir tweetin başka bir kullanıcı tarafından paylaşılması. Kullanıcılar tweeti hiç değiştirmeden takipçileriyle paylaşabildikleri gibi, tweeti alıntılayıp üstüne kendi yorumlarını da ekleyerek takipçilerine iletebiliyor.

Beğeni: Kullanıcılar bir tweeti beğendiklerini tweetin altında bulunan kalp ikonuna dokunarak gösterebiliyor. Beğeni özelliği dikkat çeken tweetleri daha sonra erişim için saklamak amacıyla da kullanılabiliyor.

Bahsetmek: Twitter’da bir kişiyi tweete @kullanıcı adı şeklinde etiketlemek, o kişiden bahsetmek anlamına geliyor. Bir kişiden bahsedildiğinde o kişiye bildirim gönderiliyor. Tweette o kişinin kullanıcı isminin üzerine dokunmak ise o kişinin profil sayfasını açıyor.

Direkt Mesajlar: DM olarak da bilinen Direkt Mesajlar ile diğer kullanıcılarla özel olarak iletişim kurmak mümkün oluyor. Temel ayar kullanıcıların kendisini takip eden veya karşılıklı takipleştiği kişilerle mesajlaşması yönünde olsa da, dileyen kullanıcılar takip etmedikleri kişilerin de kendilerine DM gönderebilmesine izin verebiliyor.

Hashtag (Etiket): # sembolüyle başlayan her kalıbı bir etiket olarak tanımlamak mümkün. Tweetlere bu tarz etiketler eklemek, tweetlerin başka kişiler tarafından bulunmasını kolaylaştırıyor. Twitter’da doğan hashtag konsepti artık neredeyse tüm sosyal medya platformlarında kullanılabiliyor.

Klavye kısayolları

twitter-kullanmanin-ipuclari-ve-puf-noktalari-kisayol.jpg

Twitter’ı masaüstünde kullananlar klavye kısayollarının yardımıyla mikro blog servisinde gezinirken gerçekleştirecekleri aksiyonları daha hızlı biçimde tamamlayabiliyor.

Twitter arşivini indirmek

Kullanıcılar Twitter’ın internet sitesi aracılığıyla Twitter hesaplarının arşivini indirebiliyor. Bunun için önce Hesap Ayarları’na ardından da açılan menü üzerinden Ayarlar sekmesine gitmek gerekiyor. Bu sekme üzerinden arşiv indirme talebi oluşturulabiliyor.

Twitter kullanıcılara arşivlerinin indirmeye hazır olduğunu bir e-postayla bildiriyor. Bu e-postada arşivi indirmek için kullanılan bir bağlantı da bulunuyor. Kullanıcılar .zip formatında indirdikleri arşivlerini sıkıştırmayı kaldırdıktan sonra herhangi bir internet tarayıcısı üzerinde görüntüleyebiliyor.

Gelişmiş arama

Özel sayfa üzerinden ulaşılan gelişmiş arama özelliği, kullanıcılar aradıkları bir tweete çok daha hızlı biçimde erişebiliyor. Bu sayfada aramayı kolaylaştıracak çeşitli filtreler bulunuyor.

Listeler

Twitter üzerinde çok fazla kişiyi takip edenler için oldukça faydalı olan liste oluşturma özelliği sayesinde takip edilenleri gruplamak ve gruplara özel akışlar görmek mümkün oluyor. Kullanıcılar diledikleri takdirde başka Twitter kullanıcıları tarafından oluşturulan listelere de abone olabiliyor.

Sessize alma

Fazla paylaşım yapan ya da attığı tweetlerle sinirinizi bozan, ancak “Ayıp olmasın” diye takipten çıkarılamayan kişilerden uzak durmak için Twitter’ın “Sessize alma” özelliği oldukça işe yarar bir araç. Sessize alınan kişilerin bu durumdan haberdar olmaması da işin bir diğer güzel yanını oluşturuyor. Bir kişiyi tweet aracılığıyla sessize almak için tweetin altında bulunan “Daha fazla” ikonuna tıklamak ve açılan menü üzerinden “Sessize al”ı seçmek gerekiyor.

Kişiselleştirme

Twitter kullanıcıları profilleri için bir fotoğraf ve kapak fotoğrafı belirleyebilmelerinin yanı sıra diledikleri bir tweeti profillerinin en tepesine yerleştirebiliyor. Profilin tema renginin değiştirilebilmesi ve profile kısa bir biyografi, doğum tarihi, web sitesi gibi bilgilerin de eklenebilmesi diğer kişiselleştirme araçları arasında yer alıyor.

Çift aşamalı doğrulama

Çift aşamalı doğrulama, Twitter hesapları için ekstra güvenlik sağlıyor. Kullanıcılar yeni bir cihaz üzerinden Twitter hesaplarını açarken şifrelerini girdikten sonra SMS yoluyla kendilerine gönderilen özel kodu ekrana yazdıktan sonra mikro blog servisine giriş yapabiliyor. Çift aşamalı doğrulama özelliği, Ayarlar menüsündeki güvenlik sekmesi üzerinden aktive ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler