1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ülkeyi terk eden Amerikalılar araç ve silahlarını Husilere bıraktı
Ülkeyi terk eden Amerikalılar araç ve silahlarını Husilere bıraktı

Ülkeyi terk eden Amerikalılar araç ve silahlarını Husilere bıraktı

ABD Dışişleri Bakanlığı, çalışmaları askıya alınan Sana Büyükelçiliği çalışanlarının başkent Washington'a doğru yola çıktığını ancak bazı elçilik araçlarının içlerindeki silahlarla isyancıların eline geçtiğini açıkladı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, dün çalışmalarını askıya aldıkları Sana Büyükelçiliği çalışanlarının, Umman ve Katar'ın yardımıyla Sana bölgesinden çıkarıldığını belirterek, başkent Washington'a gelmek üzere yolda olduklarını kaydetti. 

Umman ve Katar yönetimlerine yardımlarından ötürü teşekkür eden Psaki, bölgedeki son elçilik çalışanlarının Umman tarafından sağlanan özel bir jet uçağıyla transfer edildiği bilgisini verdi. 

Psaki, çalışanların ülkeden ayrılmasının büyükelçiliğin kapatıldığı anlamına gelmediğini vurgulayarak, "ABD, Yemen'in barışı, gelişimi ve birliği için çalışmaya devam eden Yemenlileri desteklemekte kararlıdır. Dışişleri Bakanlığı, durumlar düzeldiğinde Sana'ya dönüşümüzün seçeneklerini araştırıyor" ifadelerini kullandı. 

"Husiler, büyükelçilik araçlarına ve içlerindeki silahlara el koydu"

Boşaltılan elçiliğin güvenliği için gerekli önlemlerin alındığını dile getiren Psaki, buna karşın, çalışanların transferinin ardından havaalanında bırakılan elçilik araçların içlerindeki silahlarla Husilerin eline geçtiğini açıkladı. 

Psaki, "Bunu (araç ve silahlara el konulması) araştırıyoruz. Bu kesinlikle kabul edilemez, mülklerimize ve tesislerimize saygı gösterilmesinin Sana'ya geri dönmemizin en temel şartı olduğunu tekrarlıyoruz ve onların iadesini talep ediyoruz" yorumunu yaptı.

Dışişleri sözcüsü, Sana Büyükelçiliği'nin Ortadoğu'da terk edilen üçüncü elçilik olduğunun hatırlatılması üzerine, ABD'nin çalışanlarını korumak için gerekli önlemleri almak zorunda olduğunun altını çizdi, bölgedeki sorunların ABD'den kaynaklanmadığını ifade etti.

Elçilik çalışanlarını bölge dışına çıkaran tek ülkenin ABD olmadığı kaydeden Psaki, Fransa ve İngiltere hükümetleriyle yakın işbirliği içinde olduklarını sözlerine ekledi. 

Fransa ve İngiltere de elçiliklerini askıya aldı

Fransa ve İngiltere de Sana Büyükelçiliği çalışmalarını güvenlik nedeniyle askıya aldı. 

Fransa hükümeti konu hakkında detaylı bilgi vermezken, İngiltere'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Tobias Ellwood, Yemen'deki güvenlik durumunun son günlerde giderek kötüye gittiğini belirterek, "Ne yazik ki, elçilik çalışanlarımızın ve yerleşkenin artan risk altında olduğu kararına vardık. Bu nedenle diplomatik çalışanlarımızı geri çekme ve Sana Büyükelçiliğimizdeki çalışmalarımızı geçici olarak askıya almaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

Ellwood, İngiltere'nin Sana Büyükelçisi ile çalışanların bu sabah Yemen'den ayrıldığını ve İngiltere'ye dönmekte olduklarını dile getirerek, Yemen'deki İngiliz vatandaşlarına da bir an önce ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu. 

Yemen’de son durum

Yemen'de İran destekli Şii Husiler, 4 aydan beri başkent Sana'yı elinde bulunduruyor. Hükümet ile başkente giren Husiler arasında 21 Eylül 2014'te "Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması" imzalanmıştı.

Yemen ordusu ile Husiler arasındaki çatışmalar ülkede karışıklık çıkarırken, diyalog görüşmelerinin kilit ismi Cumhurbaşkanı Hadi'nin Özel Kalemi Ahmed Avad Bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla gerilim iyice tırmandı.

Husiler bunun ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin caddesindeki konutuna saldırdı. Çatışmalarda 9 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi ve Başbakan Halit Bahhah’ın hükümeti, Husilerin ülkeyi silah baskısıyla otorite altında tutmasını protesto ederek eş zamanlı istifa ettiğini açıklamıştı.

Husiler, cuma günü parlamentoyu feshedip yerine 551 üyeden oluşan, ülkeyi yönetecek Geçici Ulusal Konsey'i kurduğunu ilan etmişti.

Buna göre Konsey, 5 kişiden oluşan Başkanlık Konseyi'ni seçecek. Başkanlık Konseyi ise yeni cumhurbaşkanını belirleyecek.

Yemen’de eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor.

Güneyde ayrılıkçı Güney Hareketi, Yemen ordusuyla çatışıyor. Kuzeyde ise İran'ın desteğini alan Şii Husiler ile Sünni aşiretler sık sık orduyla çatışıyor.

El Kaide ise güçlü olduğu birçok bölgede üslerini Yemen ordusuna kaptırıyor, buna karşın petrol ve doğalgaz borularına saldırarak orduyu operasyondan vazgeçirmeye çalışıyor. Hasar gören boruların tamiri güvenlik nedeniyle uzun süre alıyor; bu nedenle ülkede sık sık doğalgaz ve petrol arzında sorunlar yaşanıyor.

Yemen'de açlık sınırında yaşayan insan sayısı ise 10 milyona yaklaşmış durumda.

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.