1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali'ler artık süper yetkili adam olacak
Vali'ler artık süper yetkili adam olacak

Vali'ler artık süper yetkili adam olacak

Valiler artık Askere ve Polise emir vereceği gibi cezada verebilecek

A+A-

Jandarma ve emniyete yeni yetkiler veren ‘İç Güvelik Reform Paketi’ TBMM’ye sunuldu. Tasarıda, yer alan düzenlemeler şunlar:
1.Validen doğrudan emir: Mülki amirler (vali, kaymakam) kolluk amir ve memurlarına suçlunun bulunması için acele tedbirlerin alınması konusunda doğrudan emirler verebilecek. Sokağa çıkma yasağı gibi toplumsal olaylarda alınan tedbirlere aykırı davrananlara, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.
2. Genş arama yetkisi: Şüphelenilen kişinin aranması için valilerin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı ve sözlü emri yeterli olacak.
3. Molotofa Silahla karşılık: Polis, molotof, patlayıcı, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıranı ‘etkisiz kılacak ölçüde’ silah kullanabilecek.
4.Tomalardan boyalı su: Şüphelilerin tespiti için TOMA’larda boyalı su kullanılabilecek.
5. Yazılı emirle dinleme: Hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü veya İstihbarat Daire Başkanı’nın yazılı emriyle iletişimin tespiti yapılabilecek.
6. Yüzünü kapatana 4 yıl: Toplumsal olaylara molotof ve sapanla, yüzlerini tamamen veya kısmen kapatarak katılanlara 2.5 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek.
7. Bonzai de yasada: Uyuşturucu madde bulunduranlara verilecek ceza yarı oranında artırılacak.
8. Jandarma İçişleri'ne: Jandarma Teşkilatı’nda, müşterek kararnameyle atanan generaller hariç olmak üzere, daire başkanları ile il ve ilçe jandarma komutanlarını atama yetkisi İçişleri Bakanı’na verilecek. Jandarma personelini İçişleri Bakanı görevden uzaklaştırılabilecek.
9. Valiler askere ve Polise ceza verebilecek: Valiler, general ve amiraller hariç olmak üzere, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin askeri görevleri haricindeki diğer görevlerini ilgilendiren disiplin suçları ortaya çıktığında uyarma, kınama, hizmete kısmi süreli devam ve aylıktan kesme cezaları verebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.