1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Vatikan'dan son Haçlı Seferi hazırlığına destek
Vatikan'dan son Haçlı Seferi hazırlığına destek

Vatikan'dan son Haçlı Seferi hazırlığına destek

Haçlıların dini otoritesi Vatikan, İslam Devleti'nin kazanımlarına ve Hilafet yönetimine karşı savaşılması yönünde Haçlı ordularına çağrıda bulundu.

A+A-

Papalık Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran, ele geçirdikleri kentlerde İslam şeriatını yürürlüğe koyan ve uygulanması yönünde ciddi adımlar atan İslam Devleti'ni sert sözlerle eleştirerek, tüm haçlı devletlerini ve kuklalarını harekete geçmeye çağırdı.

Açıklamada, başta Müslüman(!) otoriteler olmak üzere dünyadaki tüm dinlerin temsilcilerine, bu barbarlığı kınamaları çağrısı yapılırken, "Tüm dünya, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te sonlandırdığı halifeliğin, yeniden diriltilmesini hayretle izliyor" diye sözlerine devam eden Tauran, halifeliğin yeniden diriltilmesinin, çoğu Müslüman otorite ve politika dünyasında anlaşmazlıklara yol açtığını belirtti. Ancak tüm bu tartışmaların ve anlaşmazlıkların, cihatçılar üzerinde etki yapmadığını savunan Tauran, İslam Devleti'nin yaptıklarını engelleyemediğinin altını çizdi. 

Kardinal Tauran, "Başta Müslümanlar olmak üzere dini otoritelerin, IŞİD’in insanlık adına utanç verici bu eylemlerine karşı net ve cesur bir tavır almaları gerektiğini" belirtti.

Dini otoriteler hükümetlere baskı yapmalı

"Din başta olmak üzere hiçbir gerekçenin, halifelik ilan eden cihatçı IŞİD üyelerinin Ezidiler, Hıristiyanlar ve diğer azınlık din mensuplarına karşı yapılan bu barbarlığı açıklayamaz" diyen Katolik din adamı, "Dini sorumlulukları olanlar liderler, dinlerarası diyalogla meşgul olanlar ve tüm iyi niyetli kişilerin, nüfuzlarını hükümetler üzerinde kullanarak,
onlara terörizmi desteklemenin, mali yardımda bulunmanın ve onları silahlandırmanın, ahlaken kınanması gereken bir şey olduğunu anlatmaları gerekir" şeklinde açıklamasını sürdürerek, aksi halde dinlerin inandırıcılığı kalmayacağını öne sürdü. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.