1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Wikipedia, Peygamber Efendimize hakaretini sürdürüyor
Wikipedia, Peygamber Efendimize hakaretini sürdürüyor

Wikipedia, Peygamber Efendimize hakaretini sürdürüyor

250 dilde yayın yapan Wikipedia, İslam peygamberi Muhammed(sav) ile ilgili maddede peygamberimize ait tasvirleri kullanmaya devam ederek hakaret ve aşağılamalarını sürdüyor.

A+A-

Danimarka'da 2005 yılında bir gazetede Peygamber Efendimize ait hakaret karikatürlerinin yayınlanması, İslam âleminin tepkisini çekmişti. Fransa'nın başkenti Paris'te İslam'a hakaret içeren karikatürlerin yanı sıra Peygamber Efendimize isnat edilen aşağılık çizimleri de yayınlayan Charlie Hebdo dergisi de yoğun eleştiri almasına rağmen yayın politikasını değiştirmemiş ve bir süre sonra yayın politikasını değiştirmek zorunda kalacağı bir saldırıya maruz kalmıştı.

Son olarak bu kervana daha sonra 'internetin özgür ansiklopedisi' iddiasıyla yayın yapan Wikipedia 'da katılmıştı. Wikipedia, Peygamber efendimizle ilgili 5 tasviri İngilizce maddesinde, 1 tasviri ise Türkçe maddesinde yayınlamaya devam ediyor.

Haçlılar Rasul'u(sav) hedef almaya devam ediyor

Normal şartlar altında herkesin kendi makale veya düzeltmeleriyle katkıda bulunduğu Wikipedia, Peygamber efendimizle ilgili maddede değişiklik yapılmasına izin vermiyor. 'Muhammed' adlı maddede yer alan tartışma kısmında, kullanıcıların bu 'engele' yoğun tepki gösterdiği görülüyor. Fakat Wikipedia yönetimi, küstah kararından vazgeçmeyerek adeta 'sansür' uyguluyor. Bu kararını 2008 yılından bu yana devam ettiren Wikipedia yönetimine o dönem yoğun tepki gösterilmiş, yoğun e-posta yağmuruna tutulmuş ve karikatür ile tasvirlerin kaldırılması için imza kampanyası başlatılmıştı.

Hiçbir tepki Wikipedia geri adım attıramadı

O dönem yapılan tepkilere karşı inadını devam ettiren site yönetimi gelen posta ve imza kampanyalarından haberdar olmasına rağmen 'Tarafsız bir şekilde bütün konuları sunma hedefi güden bir ansiklopedi olarak Wikipedia, herhangi bir grubun yararına sansür edilemez.' açıklamasında bulunmuştu. Fakat sitenin yaptığı bu açıklama, kendi kuralları ile uyuşmuyor. Çünkü Wikipedia, herkesin düzenleme yapabileceği bir sanal ansiklopedi olarak biliniyor ve bunu slogan olarak da kullanıyor; fakat site yönetimi, kullanıcılar tarafından geliştirilen sözlüğün ilgili maddesini düzenleme yapmaya karşı kapatmış durumda. Bu engel dolayısıyla kullanıcılar Muhammed(sav)maddesindeki resimleri silemiyor. Bu da 'sansür' vurgusu yapan site yönetiminin kullanıcılarına açıkça sansür uyguladığını gösteriyor. Ansiklopedi yönetimi hem 'Jyllands-Posten'in Muhammed karikatürleriyle ilgili tartışma' başlıklı sayfayı hem peygamber efendimizle alakalı sayfayı (http://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad) edit edilmesi ya da silinmesini önlemek için 'kilit' koymuş durumda. Ayrıca madde incelendiğinde politik ve taraflı içeriklerin eklendiği de görülüyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler