1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yabancı şavaşçıların Suriye'de 25 bine ulaşması batıyı endişelendiriyor
Yabancı şavaşçıların Suriye'de 25 bine ulaşması batıyı endişelendiriyor

Yabancı şavaşçıların Suriye'de 25 bine ulaşması batıyı endişelendiriyor

Birleşmiş Milletler'in raporuna göre, savaşmak için Suriye ve Irak'a giden yabancı savaşçıların sayısı 25 binin üzerine çıktı.

A+A-

 

 

Birleşmiş Milletler (BM) raporu, İslam Devleti'ne katılmak için Suriye ve Irak'a giden yabancı savaşçı sayısının 25 bine yükseldiğini gösterdi.

BM Güvenlik Konseyi'nin El Kaide'ye uygulanan yaptırımları denetleyen komitesinin raporuna göre, bölgeye savaşmaya giden yabancı sayısı 2014'ün ortasıyla Mart 2015 arasında yüzde 71 arttı.

Güvenlik Konseyi'ne sunulan raporda, son dönemde 100'den fazla ülkeden yaklaşık 25 bin yabancı savaşçının bölgeye giderek El Kaide ve İslam Devleti ile ilişkili gruplarda savaştığı belirtildi.

Raporda, Suriye ve Irak'a giden 20 binden fazla kişinin çoğunun İslam Devleti'ne, bir kısmının ise Nusra Cephesi'ne katıldığı kaydedildi.

Komite, BM'yi,  İslam Devleti'nin yenilgiye uğratılması durumunda, savaş eğitimi alan bu binlerce savaşçının dünyaya dağılması ve suç örgütlerine katılması tehlikesine karış uyardı.

Raporda ayrıca Afganistan'da 6 bin 500 civarında; Yemen, Libya ve Pakistan'da yüzlerce; Somali'de ise yüz kadar, Kuzey Afrika'daki Sahra ülkeleri ve Filipinler'de çok sayıda aktif yabancı savaşçı bulunduğu belirtildi.

Suriye ve Irak'a en çok Tunus, Fas, Fransa ve Rusya'dan yabancı savaşçı gittiğini ifade eden Komite, Maldivler, Finlandiya ve Trinidad ve Tabago'dan giden yabancı savaşçı sayısında artış kaydedildiği, ilk kez bazı Sahra altı Afrika ülkelerinden de bölgeye savaşmak için gidenlerin olduğunu bildirdi.

Komite, yabancı savaşçıların ve mensubu oldukları mücadele ağlarının küresel güvenlik için ciddi ve uzun süreli tehdit oluşturduğu ve dünya kamuoyunda korku yaratan bu tehdidin çok yönlü olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Komite raporunda, yabancı savaşçı tehdidiyle mücadelede en etkili yöntemin, potansiyel kişilerin radikalleşmesinin, mücadele ağlarıyla bağlantıya geçmesinin ve bölgeye gitmelerinin engellenmesi olduğunu belirtti.

Savaşçıların kimliğinin saptanması için gerekli bilgilerin sadece yüzde 10'unun küresel dolaşıma sokulduğuna işaret eden komite, ilgili ülkelere daha fazla istihbarat paylaşımında bulunmaları çağrısı yaptı.

Komite, Ekim 2014'te Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda,  İslam Devleti ve diğer guruplara katılmak için 80'den fazla ülkeden 15 bin kadar yabancının Suriye ve Irak'a gittiğini açıklamıştı.

 

Kaynak:AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.