1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Yalnız kurtlar artık şehirde"
"Yalnız kurtlar artık şehirde"

"Yalnız kurtlar artık şehirde"

Kanada'nın Haçlı işgaline verdiği tam destek sebebiyle maruz kaldığı eylemlerin başkent Ottawa ve Quebec’te yaşanan saldırılar gibi giderek “yalnız kurt” saldırı türüne dönüştüğü görülüyor.

A+A-

İslam Devleti adına silahlı eylem yapan Kanada vatandaşı müslümanın, Ottawa’daki savaş anıtında nöbet tutan askeri öldürmesi ve Parlamento Binası'nı basması kentte büyük bir panik yaşanmasına neden olmuştu. İki askerin vurulduğu bu eylemin yanısıra yakın geçmişte bir askerin bir müslüman tarafından araba ile ezilerek öldürüldüğü olaylar, dünyada alışılagelmiş büyük ölçekli saldırılara benzemiyor.

Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü Başkanı Michael Clarke’a göre küçük ölçekli 'Yalnız Kurt' saldırıları İslam Devleti adına batı ülkelerinde saldırı yapmak isteyen arasında giderek yaygınlaşacağa benziyor:

“2006’dan beri sadece iyi derecede eğitim almış veya terör yöntemlerine aşina kişilerin değil, eğitimsiz insanların da sadece motivasyonlarından dolayı tek başlarına veya bir yardımcıyla terör saldırıları gerçekleştirdiğine tanık oluyoruz.”

Bu da onların büyük gruplara kıyasla yakalanmasını ve durdurulmasını zorlaştırıyor.

Michael Clarke: “Tecrübe eksiklikleri, nerede ve ne yapacaklarının tahmin edilememesi ile kapanıyor. Bunun yanında yeterince kişinin tek başına eylem düzenlemesi halinde, elbette çok azı bile olsa bazıları hedeflerine ulaşıyor.”

Ama herkesi korkutan, Ottawa ve Quebec saldırılarını yapanların güvenlik güçleri tarafından tanınıyor olması.

Maplecroft Risk Değerlendirme Şirketi yetkilisi Trevor Slack, bu durumun cevaplaması zor birçok soruyu ortaya çıkardığını söyledi:

“Bu faillerin, Irak ve Suriye’ye gidip IŞİD saflarında neden ve ne zaman savaşmak istediklerinin yanısıra, tanındıkları halde neden gözaltına alınmadıkları da sorgulanmaya değer.”

Nitekim, uzmanlara göre basit güvenlik önlemleri genellikle profesyonel olmayan saldırıları önlemeye yetebilir.

Trevor Slack’a göre, saldırı sonrası sert bir açıklama yapan Kanada Başbakanı Stephen Harper halkın desteğine sahip:

“Bence Kanada’nın IŞİD’e karşı savaşa desteği artacak, aynı zamanda iç politikaları da sertleşecek.“

Michael Clark’a göre, geçmişte de olduğu gibi hükümetin alacağı güvenlik önlemlerinin halktan tepki görebilir:

“Hiç kimse, aşırı gözetim altında tutulan ve dinciliğe itilen her bireyin otomatik olarak yakalanacağı bir toplumda yaşamak istemez. Bizim sormamız gereken, ne kadar büyük bir riskle yaşayabiliriz? İngiliz halkı örneğin bu tür olayların önlenemeyeceği gerçeğini kabullenmiş görünüyor.”

Kaynak: Amerika'nın Sesi Radyosu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.