1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yardım almadan başarmaları zor
Yardım almadan başarmaları zor

Yardım almadan başarmaları zor

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Irak güvenlik güçlerinin IŞİD'e karşı kaybettikleri bölgeleri herhangi bir destek almadan geri almasının çok zorlu olacağını söyledi.

A+A-

BD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Irak'ta bulunan Amerikan askeri danışmanlardan aldığı bilgiye göre Irak askerlerinin başkent Bağdat'ı savunacak güçte olduğunu, ancak Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) kaybedilen kentleri geri almasının özellikle lojistik anlamda çok zorlu olacağını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da konuşan Dempsey, "Eğer bana, 'Iraklılar bir noktada, Irak'ta kaybettikleri toprakları yeniden ele geçirmek için geri taarruze geçip geçemeyecek mi?' diye soruyorsanız, (buna cevabım) 'muhtemelen kendi başlarına olamaz'." dedi.

ABD ordusunun Irak'taki misyonunun açık uçlu olup olmadığı ve süresine dair soru üzerine, "Öncelikle, 2003 ya da 2006 yılında değiliz. (Şu anki misyon) Geçmişte yaptığımızdan çok farklı bir yaklaşımı içeriyor. Değerlendirmek, tavsiyelerde bulunmak ve imkanlar sağlamak, saldırmak, yenilgiye uğratmak ve dağıtmaktan çok farklı kelimeler. Eğer ulusal çıkarlarımız bizi oraya sürükler, IŞİD anavatana bir tehdit haline gelir de ABD Başkanı bizim tavsiyemizle doğrudan eyleme geçmemiz gerektiğine karar getirirse, o noktaya gelebiliriz. Ancak henüz o noktada değiliz" diye konuştu.

ABD'nin bu aşamada, IŞİD'le savaşan Irak askerlerini güçlendirmek için yığınla teçhizat ve kaynak göndermek gerektiğini düşünmediğini aktaran Dempsey, şu anda en acil ihtiyacın, Irak'ta daha kapsayıcı bir hükümeti temel alan siyasi bir çözümün bulunması olduğunu belirtti. 

Dempsey' göre, Musul ve Tikrit gibi önemli kentleri ele geçiren IŞİD'le ilgili iki hafta öncesine göre daha elde edilen istihbarat verilerinde artış var. Dempsey, istihbaratın her geçen gün daha da iyiye gittiğini sözlerine ekledi.

Bağdat'a ek askeri birlik

ABD Başkanı Obama Irak'taki diplomatik personeli ve Amerikan vatandaşlarını korumak üzere Bağdat'a 200 asker daha gönderileceğini açıkladı. ABD ayrıca askeri helikopter ve insansız hava aracı da gönderecek.

Washington yönetimi ayrıca Irak'a helikopterler ve insansız hava araçları da gönderecek.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby geçtiğimiz hafta 300 kişilik askerî danışman ekibinden ilk grubun, IŞİD’e karşı savaşta Irak ordusuna destek vermek amacıyla başkentte göreve başladığını duyurmuştu.

Birlikler IŞİD'e karşı operasyon amaçlı değil

Kirby, Bağdat’taki ABD ordusu mensuplarının kesinlikle IŞİD’e karşı bir sıcak operasyon başlatmak için bölgede olmadığını, tek amaçlarının Irak ordusuna danışmanlık desteği vermek olduğunu vurguladı.

Washington, Bağdat’taki ABD askerî personel sayısını ihtiyaca göre artırabileceği açıklanmıştı.

ABD yönetimi, IŞİD’in ilerleyişinin ardından Basra Körfezi’ne bölgede güvenliği artırmak ve olası bir operasyonu hayata geçirmek için uçak gemileri yollamıştı.

Obama yönetimi, ABD'nin muharip askerlerinin kesinlikle Irak’a gönderilmeyeceğini ilan etmiş ve Irak’ın geleceğine ülkedeki siyasi liderlerin ve halkın karar vereceğini açıklamıştı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.