1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yatırımcılar Yunanistan'ın battığını itiraf etti
Yatırımcılar Yunanistan'ın battığını itiraf etti

Yatırımcılar Yunanistan'ın battığını itiraf etti

Ünlü yatırımcılardan Marc Faber, Yunanistan'ın batmış durumda olduğunu, Avrupalıların bu gerçekle bir önce yüzleşmesi gerektiğini söyledi

A+A-

Uluslararası yatırımcılardan Marc Faber, "Gerçekle yüzleşin Yunanistan battı" açıklamasında bulundu.

Yunanistan ile uluslararası kreditörleri arasında gerilimin arttığı bir dönemde CNBC'ye konuşan Faber, Yunanistan'ın mali durumunun düzeltilebilir olmadığını savundu.

Faber, "Yunanistan gelecek 10 yılda yıllık yüzde 10 büyüse bile, borçlarını geri ödeyebilir duruma gelemez. Yunanistan battı. Bu gerçekle yüzleşmemiz daha iyi olur. Yunanistan artık yükümlülüklerini yerine getiremez duruma gelmeli" diye konuştu.

Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmasının ise ekonomik bir konu olmaktan çok siyasi bir konu olduğuna inandığını vurguladı.

Yunan bütçe açığı beklenenden daha fazla çıktı

Bu arada Yunan İstatistik Dairesinin ilk tahminlerine göre geçen yılki bütçe açığı, toplam ekonomik performansın yüzde 3,5'ini oluşturuyor. Böylece Yunanistan, AB tarafından belirlenen yüzde 3'lük limitin üzerine çıkmış oldu.

Ocak ayına kadar ülkeyi yöneten muhafazakar ve sosyal demokratlardan oluşan eski hükümet, bütçe açığının en fazla yüzde 1,3 olacağını tahmin ediyorlardı. AB Komisyonu tarafından Mart ayında yapılan tahminlere göre ise en fazla yüzde 2 olacaktı.

Faiz dışı fazlalık da geçen yıl beklenen yüzde 1,5'in çok altında elde edilerek yalnızca yüzde 0,4'e ulaşılabildi. Bütçe açığındaki yüksek miktardan dolayı ülkenin genel borcu da geçen yıl artarak yüzde 177,1'e yükseldi. AB Komisyonu genel borcun en fazla yüzde 176,3'e yükseleceğini tahmin ediyordu.

Solcuların yönetimindeki yeni kurulan hükümet, göreve başladığı Ocak ayı sonundan beri AB'nin mali yardımlarının devam etmesi için mücadele ediyor. Şubat ayında yardım kredi programı 4 aylığına uzatıldı. Buna karşılık Yunanistan'dan bir reform listesi hazırlaması taleb edildi. AB ile Yunanistan arasındaki görüşmeler aylardan beri devam ediyor.

Kredi notları düşüyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) ise Yunanistan'ın kredi notunu "B-"den "CCC+"ya düşürdü, görünümünü "negatif"te bıraktı. 

S&P'nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, Yunanistan'ın "B-" seviyesindeki kredi notunun, borçlanmanın "sürdürülemez" hale geleceği gerekçesiyle "CCC+"ya çekildiği bildirildi. 

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan kapsamlı bir ekonomik reform programı veya ek finansman olmadan kurtulamayacağı belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Not indirimi, Yunanistan'ın borçlarını ödeyemeyebilme gücünün elverişli finansal, ekonomik ve ticari şartlara bağlı olduğu görüşümüzü yansıtıyor. Değerlendirmemize göre, bu şartlar Yunanistan'ın yaklaşık 3 aydır iktidarda olan hükümeti ile kreditörleri arasında uzun süredir devam eden müzakerelerdeki belirsizlikten ötürü kötüleşti. Yılın tamamına ilişkin ekonomik büyüme görünümü de yüksek derecede belirsizlik taşıyor."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.