1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yemen El-Kaidesi'nden beklenen açıklama geldi
Yemen El-Kaidesi'nden beklenen açıklama geldi

Yemen El-Kaidesi'nden beklenen açıklama geldi

Yemen El Kaidesi yayınladığı bir ses kaydıyla İslam Devleti'nin hilafet ilanı için hatalı bir zaman seçtiğini ve devamında da müslümanların saflarına yönelik doğru olmayan girişimlerde bulunulduğunu açıkladı.

A+A-

Yemen El Kaide'si liderlerinden Şeyh Haris el Nezari İslam Devleti emiri Şeyh Ebubekr el Bağdadi'nin 'Kafirler istemese de' adlı son açıklaması üzerine yaptığı açıklama ile İslam Devleti'ne ve hilafet ilanına dair çekincelerini dile getirdi. Açıklamanın çatışmacı bir uslüptan uzak ve İslam ahlakına yaraşır nitelikte olması Yemen ehlinin güzelliği olarak dikkatlerden kaçmadı.

Şeyh Haris el Nezari İslam Devleti'nin hilafetininin meşru olmadığını ve Eymen Zevahiri'ye biatlerinin halen sürdüğünü açıkladı. Şeyh Nezari devamla; 'İslam Devleti'nin hilafet ilanı hatalıdır, devamı için başvurduğu yöntemler de hatalıdır. Hepimiz hilafet için savaşıyoruz'. şeklinde konuştu. Hilafet ilanının zamanı gelmeden yapıldığını, bu durum müslümanların safları arasında fitnelere sebep olduğunu belirtti.

Konuşmada hilafet ilanı için içtihadi bir ilan değerlendirmesi yapılarak, Müslümanların saflarını böldüğü, birliklerine ve çalışmalarına zarar verdiğine dikkat çekiliyor. Bu ilan ve sonrasında yaşanan gelişmelerde masum müslümanların kanlar akıtılmıştır denilerek bu durum fitnenin getirdiği sonuçlardan biri olarak değerlendirilmiştir. Konuşmanın sonlarına doğru Yemen'den Cezayir'e ve Somali'ye kadar El Kaide'ye bağlı olunduğu vurgulanıyor.

Şeyh Nazir'in konuşmasına Allah onu korusun İslam Devleti emiri Şeyh Ebubekr el Bağdadi şeklinde bahsetmesi gözlerden kaçmadı. Yapılan açıklamanın bir çok dedikodu ve iddiayı sonlandırması bekleniyor. Daha önce Haçlı saldırıları için müslümanların birleşmesi çağrısı yapan Yemen mücahitlerinin bu açıklamasından sonra yaşanacak gelişmeler merakla bekleniyor. 

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum