1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yemen'de kontrol Şii Husilere geçiyor
Yemen'de kontrol Şii Husilere geçiyor

Yemen'de kontrol Şii Husilere geçiyor

Yemen'de başkenti 21 Eylül 2014'de kuşatarak 4 gün süren çatışmaların ardından kontrolü ele alan Husiler, kentte ordunun ve güvenlik güçlerinin hakimiyetini tamamen kırdı.

A+A-

Başkent Sana'yı 21 Eylül 2014'de kuşatarak 4 gün süren çatışmaların ardından kontrolü ele alan Husiler, kentte ordunun ve güvenlik güçlerinin hakimiyetini tamamen kırdı.

Husilerin bu girişimi Sana ile sınırlı kalmayarak, stratejik liman kentlerini de içine alan bir ilerleyişe dönüştü. Husiler, Sana'nın ardından Kızıldeniz kıyısında iki önemli liman kenti El-Hudeyde ve El-Muha'yı da kontrolü altına aldı.

Daha önce hareketin merkezi olan Sa'da ve Amran kentlerine de sahip olan Husiler, ikinci büyük kent Taiz'e ve el-Kaide'nin kontrolünde olan el-Beyda kentine de göz dikti.

Taiz'e girebilmek için kilit konumdaki İbb kentini de kontrolü altına alan Husiler, el-Beyda'daki el-Kaide varlığını da büyük ölçüde bitirdi. Husilerin bu ilerleyişi şimdilik bu kentlerle sınırlı kalırken, son iki günde yaşanan gelişmeler Husilerin yayılımcı politikalarında ''ikinci bir merhaleye geçti'' yorumlarına neden oluyor.

 Mansur Hadi için son uyarı

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla başlayan gerginlik, Husilerin, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin, Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla ülkeyi yeniden dünya gündemine taşıdı.

Husilerin sarayı kuşatması, ülke medyasında Hadi için ''son uyarı'' yorumlarına neden olurken, Husilerin ülke siyasetinde ele geçirmek istediği konum ve çizdiği yol haritasında "Hadi'nin saf dışı bırakılmasının yer aldığı" belirtiliyor.

Ensarullah Hareketi'nin lideri Abdülmelik el-Husi'nin dün harekete bağlı el-Mesire televizyonunda yaptığı konuşmasında, Hadi'nin 2 yıllık geçiş sürecinde ülke sorunlarının çözülmesinde yetersiz kaldığını ifade etmesi bu yorumları destekler nitelikte.

Mansur Hadi, Husi tehdidi sebebiyle El Kaide ile mücadeleden geri durdu

Abdülmelik el-Husi'nin konuşmasındaki en önemli noktalardan biri, Paris'teki olaylardan sonra bir anda dünya gündemine giren Arap Yarımadası el-Kaidesi'nin Yemen'deki konumu oldu. Husi, Cumhurbaşkanı Hadi'nin el-Kaide ile mücadeleden bilerek geri durduğunu iddia ederek, Hadi'nin orduya örgüte saldırı emrini vermediğini öne sürdü.

Husi bu iddiası ile dünyaya da mesaj vererek, Hadi'nin el-Kaide ile mücadele etmediğini söylemeye çalıştı. Husi, Ensarullah Hareketi'nin silahlı milislerini de överek, ''Ordunun yapmadığı işi biz yaparak el-Kaide ile mücadele ediyoruz'' mesajı verdi.

Hedefte Ma'rib var

Husilerin ilerleyişi ve ülke siyasetinde artık ''tek söz sahibi grup'' olmaya çalışması, Abdülmelik el-Husi'nin konuşmasındaki bir diğer ayrıntı olarak öne çıktı. Husi, hareketin ülke kaderi için ''tek çare'' olduğunu belirterek, Yemen halkına, ''Biz yıkmaya gelmedik. Bizim hedefimiz siz değilsiniz. Bizim hedefimiz yozlaşma ve ülkenin dışa bağımlı hale gelmesine sebep olan siyasilerdir'' şeklinde seslenmesi de dikkati çekti.

Husi'nin konuşmasındaki belki de en önemli ayrıntı, hareketin bir sonraki hedefinin ipuçlarını veren, ''Ma'rib kenti ve buradaki kabilelerle savaş'' kısmı oldu. Sa'da, Amran, Sana, El-Hudeyde, El-Muha, İbb ve el-Beyda'yı kontrolü altına alan Husilerin en önemli hedefi ise şu anda Ma'rib kenti.

Ma'rib, ülkenin sahip olduğu doğalgaz ve petrol yataklarına ulaşabilmek için kritik bir konumda bulunuyor. Marib kenti, Suudi Arabistan tarafından desteklendiği iddia edilen Sünni kabilelerin kontrolünde bulunuyor. Zengin yataklara ve ülkenin elektrik ihtiyacını sağlayan santrallere sahip olabilmek için bu kabileleri saf dışı etmek gerektiği belirtiliyor.

Husilerin karşısında duran ve ellerinde ağır silahlar olan bu kabileler, savaşçı karakterleri ile dikkati çekiyor. Son olarak Marib'teki aşiret liderlerinden Şeyh Hamad Bin Vahid'in, "Cumhurbaşkanı Hadi, Ma'rib'i teslim etmek için Husilerle komplo kuruyor. Hadi, Amran'ı Husilere verdi ancak Ma'rib sakinleri, kenti Husilere teslim etmeyecek" açıklaması bölgede yeni ve büyük bir savaşın yakın olduğu yorumlarına yol açıyor.

Şii Husiler, tamamen İran güdümünde

Husi Ensarullah Hareketi'nin, ideolojik açıdan Yemen'deki Sünni ve Zeydi hareketlerden bağımsızlaşarak, İran yönetimiyle aynı çizgide 12 İmam kültürüne bağlı Şii bir siyasal oluşuma dönüştüğü değerlendirmeleri yapılıyor.

Husiler, demokratik ve çoğulcu bir devlet yönetimini reddederek, devletin meşruiyetinin Hz. Muhammed Aleyhissalatu Vesselam'ın soyundan gelen yöneticilere ait olması gerektiğini iddia ediyor. 1979 Devrimi sonrası İran'da kurulan, din adamlarının egemen olduğu, "Velayet-i Fakih" sistemine benzer bir "İmamlar devleti" talep eden Husiler, Yemenli analistler tarafından İran yönetimiyle koordineli olarak hareket eden, Lübnan Hizbullah hareketine benzetiliyor. Husilerin devlet teorisi, Husi soyunun Hz. Muhammed'e dayandığı ve dolayısıyla devletin egemenlik hakkının Husi soyuna ait olduğu iddiasına dayanıyor.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Yemen'deki "Husileri" desteklediklerini açıkladı. Velayeti, Hizbullat'ın ülkeye yönelen tehditlere karşı Lübnan ordusunun yanında yer aldığını hatırlatarak, "Hizbullat'ın Lübnan'da üstlendiği rolü, Ensarullah'ın da Yemen'de üstlenmesini umut ediyorum" ifadelerini kullandı.

Son gerginlik 17 Ocak'ta patlak verdi

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin, Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Husiler tarafından kuşatma altında tutulduğu ülkede, Yemen TV ve resmi haber ajansı SABA gibi devlete ait medya organları da ele geçirilmişti.

Husi örgütünün merkezi olan kuzeydeki Sada kentinden başkent Sana dahil olmak üzere orta kesimlere oradan da güney illerine doğru yayılma stratejisi izlemesi ve birçok kenti ele geçirmesi üzerine, ülkedeki Sünni aşiretler ve Ensaru'ş Şeria ile Husiler arasında da zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Bakanlar Kurulu iptal edildi

Alınan bilgiye göre, Yemen hükümeti, her hafta çarşamba günü düzenlediği Bakanlar Kurulu toplantısını iptal etti. İptalin gerekçesi olarak da başkentte Husi gruplar ve Cumhurbaşkanlığı Muhafızları arasında çıkan çatışmalar gösterildi.

Bu arada, Hadramevt'te Ahmed Mübarek Bin Nasr isimli subay kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı cezai soruşturma biriminde görevli subayı vuran saldırganların olay yerinden kaçtığı kaydedildi.

Husi milislerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna düzenlediği saldırılar nedeniyle Uluslararası Aden Havalimanı'nda uçuşlar iptal edildi.

Durumun sakin olduğu Aden'de bu kararın Husilerin Başkent'teki saldırılarına tepki olarak alındığı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Hadi'nin Aden'e bağlı Abyan kentinde doğduğu biliniyor.

yemen.jpg

 

Kaynak: dünya bülteni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.