1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yemen'den bir grup mücahid İslam Devleti'ne katıldı
Yemen'den bir grup mücahid İslam Devleti'ne katıldı

Yemen'den bir grup mücahid İslam Devleti'ne katıldı

Yemen'de faaliyet gösteren Arap Yarımadası El Kaidesi'nin bazı mensupları, El Kaide'ye bağlılıklarını bozarak İslam Devleti lideri Ebubekir Bağdadi'ye biat ettiklerini açıkladılar.

A+A-

Arap Yarımadası El Kaidesi'nin (AYEK) Zumer ve Sana'daki mensupları El Kaide ve lideri Eymen Zevahiri'ye bağlılıklarını reddedip, İslam Devleti lideri Ebubekir Bağdadi'ye bağlılıklarını açıkladı.

Twitter hesabından yapılan açıklamada eski AYEK üyeleri, "Sana ve Zumer'de dininden dönenlerle savaşmak için özel silahlı tugayların kuruluşunu ilan ediyoruz. Ayrıca, mübarek savaşçı, alim Şeyh Eymen Zevahiri'ye olan bağlılığımızı kopardığımızı ve mümünlerin halifesi İbrahim bin Avad el Bağdadi'ye olan bağlılığımızı ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

El Kaide'nin Yemen kolu olarak bilinen AYEK, Arap Yarımadası'nda başka ülkelerde de faaliyet gösterse de Yemen merkezli olarak varlığını sürdürüyor. AYEK aynı zamanda El Kaide'nin en güçlü kollarından biri olarak kabul ediliyor.

Hâlihazırda Libya'da Ensar'uş Şeria ve Mısır'daki Ensar-ul Beytil Makdis cemaatleri İslam Devleti'ne katılmış ve lideri Bağdadi'ye bağlılıklarını ilan etmiş durumda. 

Şii Husiler ülkeyi ele geçiriyor

Yemen'de İran destekli Şii Husiler, 4 aydan beri başkent Sana'yı elinde bulunduruyor. Hükümet ile başkente giren Husiler arasında 21 Eylül 2014'te "Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması" imzalanmıştı.

Yemen ordusu ile Husiler arasındaki çatışmalar ülkede karışıklık çıkarırken, diyalog görüşmelerinin kilit ismi Cumhurbaşkanı Hadi'nin Özel Kalemi Ahmed Avad Bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla gerilim iyice tırmandı.

Husiler bunun ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin caddesindeki konutuna saldırdı. Çatışmalarda 9 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi ve Başbakan Halit Bahhah’ın hükümeti, Husilerin ülkeyi otorite altında tutmasını protesto ederek eş zamanlı istifa ettiğini açıklamıştı.

Husiler, cuma günü parlamentoyu feshedip yerine 551 üyeden oluşan, ülkeyi yönetecek Geçici Ulusal Konsey'i kurduğunu ilan etmişti.

Buna göre Konsey, 5 kişiden oluşan Başkanlık Konseyi'ni seçecek. Başkanlık Konseyi ise yeni cumhurbaşkanını belirleyecek.

Yemen’de eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor.

Güneyde ayrılıkçı Güney Hareketi, Yemen ordusuyla çatışıyor. Kuzeyde ise İran'ın desteğini alan Şii Husiler ile Sünni aşiretler sık sık orduyla çatışıyor.

El Kaide ise güçlü olduğu birçok bölgede üslerini Yemen ordusuna kaptırıyor, buna karşın petrol ve doğalgaz borularına saldırarak orduyu operasyondan vazgeçirmeye çalışıyor. Hasar gören boruların tamiri güvenlik nedeniyle uzun süre alıyor; bu nedenle ülkede sık sık doğalgaz ve petrol arzında sorunlar yaşanıyor.

Yemen'de açlık sınırında yaşayan insan sayısı ise 10 milyona yaklaşmış durumda.

 

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.