1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni düzenlemede sapan silahtan daha tehlikeli
Yeni düzenlemede sapan silahtan daha tehlikeli

Yeni düzenlemede sapan silahtan daha tehlikeli

Hükümetin seçimlerden önce yasalaştırmayı planladığı İç Güvenlik Paketi'ndeki çelişkilere CHP'den itiraz: 'Tabanca'ya paraya çevrilip ertelenebilecek şekilde 1 yıl ceza verilirken, 'sapan'a 2 yıl hapis cezası getiriliyor.

A+A-

Seçimlerden önce yasalaşması planlanan İç Güvenlik Paketi’ne ilişkin muhalefet şerhinde, ‘tabanca’ya paraya çevrilip ertelenebilecek şekilde 1 yıl ceza verilirken, ‘sapan’a 2 yıl hapis cezası getirildiğine dikkat çekiliyor. Soğuktan korunmak için yüzünü kaşkol ile örteme bahanesiyle saldırı düzenleyenler 4 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğü belirtilen muhalefet şerhinde, 3 bin 200 polis müdürünün de zorunlu emekli edileceği ifade edildi. Hürriyet gazetesinden Turan Yılmaz'ın haberine göre, muhalefet itirazında şu noktalara dikkat çekildi:

“Bakanlığın ve valilerin yetkilerini olağanüstü genişleten, onlara adli makamların görevlerini devreden, özgürlüklere darbe vuran bir tasarı” diye nitelenen paketin Anayasa’nın şu 15 maddesine aykırılık içerdiği belirtildi. Bu maddeler şöyle sıralandı: “2. maddesindeki hukuk devleti, 6, 7 ve 8. maddelerindeki kuvvetler ayrılığı, 9. maddesindeki yargı yetkisi, 17/3. maddesindeki yaşama hakkı, 19. maddesindeki kişi hürriyeti ve güvenliği, 20. maddesindeki özel hayatın gizliliği ve konut dokunulmazlığı, 34. maddesindeki toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı, 37. maddesindeki kanuni hâkim güvencesi, 49. maddesindeki çalışma hakkı ve ödevi, 119, 120 ve 121. maddesindeki olağanüstü hal ilanı yetkisi ile 138. maddesindeki mahkemelerin bağımsızlığı ilkeleri.”

Kaos çıkarmak isteyenlere olağanüstü hal gibi düzenleme

Tasarıyla, “Başkasının can güvenliğini tehlikeye düşürüyor” tehlikesi sebebiyle kolluk kuvvetlerine, özellikle toplumsal olaylarda sivil görünümlü vandallara ‘tehlikeli’ diyerek ‘Koruma altına alma gerekçesiyle’ yakalama yetkisi verildiği belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.