1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni stratejide KCK operasyonları da var
Yeni stratejide KCK operasyonları da var

Yeni stratejide KCK operasyonları da var

Yeni hükümetin terörle mücadele kapsamında yürütülecek yeni stratejinin detaylarına ulaştığı iddiasında bulunan Habertürk; Suriye'ye havadan etkili, ağır bombardımanın yapılmasının planlandığını, yurt içinde de KCK'ye yönelik yeni operasyonlar öngörüyor.

A+A-

Söz konusu habere göre yeni hükümet kurulduktan sonra atılacak adımlar:

Karadan girilmeyecek, havadan ağır bombardıman

Havadan etkili, ağır, geniş kapsamlı bombardıman olacak. Türkiye ve Haçlı koalisyon güçlerinin katılacağı geniş kapsamlı bir operasyonun detayları tartışılıyor. Karadan Türkiye'nin Suriye'ye girmesi söz konusu değil. Plana göre ÖSO ve Türkmen tugayları bu bombardımanın ardından alabilecekleri kadar yeri İslam Devleti'nden alacaklar. Fiili olarak ele geçirilen yerlerde güvenli bölge ve tampon bölge oluşturulacak. Fakat ABD söz konusu güvenli bölge stratejisine şiddetle karşı çıkıyor.

Aileler silahları atıp gitti

Güvenilir kaynaklar, PKK'nin Yüksekova ve Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde uğradığı hezimetin Silvan'da olmasını istemediğini, son 1 ay içinde 40-50 kadar eğitimli PKK militanının dağdan özel olarak Silvan'a geldiğini ifade ediyor. PKK örgütünün Silvan'da 2500 genci silahlandırdığı, ancak bunların ailelerinden 2300'ünün silahları KCK'nin kapısına attığı, çatışma ortamından kaçan bu ailelerin Silvan'ı terk ettiği vurgulanıyor.

Yüksekova'da da halkı güvenlik güçlerine ve devlete karşı kışkırtma çabasının sonuç vermediği, aynı şekilde bin 200 kişinin silahları attığı ifade ediliyor. Kaynaklar, PKK bugünden yarına tamamen bitirilmesinin gerçekçi olmadığını vurgularken, etkili mücadele ve halk desteği sonucu PKK örgütünün daha da marjinalleşeceğini ifade ediyor.

Ordunun çekilmesi
 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), aslında şehir merkezleri dışında önlem alıyor. İç güvenlik harekâtında jandarma timleri görev yapıyor. TSK unsurları, tanklarla, zırhlılarla şehirlerin sınırlarını koruyor. Sokağa çıkma yasağı bitince normalleşme adımları atılacak, aşamalı olarak askerin yüzde 90'ı çekilecek, yüzde 10'u kalacak.

PKK'ye etkili operasyoblar

İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi büyük oranda temizlendi. Şimdi operasyonlar Şırnak'ta, Hakkâri'de devam ediyor. Türkiye'nin Kandili olarak tanımlanan Oramar Tepe, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi'nin PKK tarafından lojistik üs olarak kullanılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Burası, sınır ötesinden gelen 30-40 kişilik PKK grupların mağaralara gizledikleri silahları alarak eylem yaptıkları, sonrasında silahları tekrar saklayarak kolayca sınır dışına kaçtıkları bir bölgeydi. TSK, şimdi bölgede göz açtırmıyor. Havadan keşif uçuşları yapılıyor, en ufak hareketlilikte örgüt üyeleri bombalanıyor.

KCK operasyonları geliyor

YDG-H ve KCK'nin milis gücü gibi yapılanmalarına silahlı olmasa da ağır yaptırımlar getirilmesi, yasaların etkin uygulanması söz konusu. Bu tür faaliyette bulunanlar tutuklanacak. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde ‘Her türlü paralel devlet yapılanması' tehdit olarak sayılmıştı. Dolayısıyla KCK başta olmak üzere bu tür yapılanmalara asla müsamaha gösterilmeyecek. Diyarbakır'da 2-3 bin kadar PKK'li olduğu, bunların istedikleri zaman bir araya geldikleri belirtiliyor. Önümüzdeki süreçte KCK operasyonlarının artarak devam edeceği ifade ediliyor.

İstihbaratın önemi

MİT'e devredilen GES Komutanlığı, Sinyal İstihbarat Başkanlığı'na dönüştürüldü. TSK, jandarma, MİT ve emniyetin çok etkili istihbarat paylaşımında bulunduğu vurgulanıyor. Ayrıca siber güvenlik çalışmalarına da hız verildi. 

 

 

Kaynak: Haberturk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler