1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. YPG, İslam Devleti ile başbaşa kaldı
YPG, İslam Devleti ile başbaşa kaldı

YPG, İslam Devleti ile başbaşa kaldı

El Ekrad adlı Kürtçü grubun genel Sorumlusu Hacı Ahmed El Kurdî'; "Afrîn'e saldırı konusunda anlaşma ve iş bölümü var" dedi. Hacı Ahmed tüm İslami grupların teker teker bölgeden çekildiklerini ve kendilerini İslam Devleti ile başbaşa bıraktığından yakındı

A+A-

İslami Cephe ve Nusret Cephesi başta olmak üzere tüm İslamcı muhaliflerin, Bab çevresinden çekilerek, alanı İslam Devletine bıraktığı belertildi. El Ekrad Genel Sorumlusu Hacı Ahmed El Kurdî'ye göre Afrîn'e saldırı konusunda anlaşma ve işbölümü olabilir.

Son bir hafta içinde Bab’tan Halep’e kadar uzanan alanda bulunan onlarca grubun çekilerek İdlip çevresindeki Cebel Zaviye Dağı'na gittiklerini söyledi. Bazı grupların ise Türkiye sınırı üzerine konumlandığını belirten El Kurdî, bunun ya Afrîn’e yönelik bir saldırı durumunda kullanılması ya da olası bir savaş durumunda Türkiye'ye kaçma hesapları yaptıklarına dikkat çekti.

Son bir hafta Mumbij ve Bab çevresinde bulunan ÖSO ve İslami Cephe grupları alandan çekildi. Alandan çekilen grupların ellerinde bulunan onlarca köyü adeta zımni bir şekilde İslam Devleti'ne bırakarak gittikleri belirtildi. Konuya ilişkin bilgi veren ve değerlendirmelerde bulunan Cephet El Ekrad Genel Sorumlusu Hacı Ahmed El Kurdî, bunun Suriye devriminde yeni bir durum olduğunu söyledi.

Türkiye’nin destekleri ile bölgeden kalan birçok grubun son bir hafta içinde Bab, Mumbij hattından çekilerek Idlıp’taki Cebel Zaviye Dağı'na gittiklerini belirten El Kurdî, böylelikle meydanın IŞİD’e bırakıldığını söyledi. ÖSO ve İslami Cephe gruplarının çekildiği köyleri ilişkin bilgi veren El Kurdî, çekilmenin nedenleri ile bırakılan köyler hakkında şunları söyledi: "Birlikte hareket ettiğimiz bu gruplar son bir hafta içinde yavaş yavaş çekilmeye başladılar. En son çekilme dün tamamlandı. Bu çekilme ile Azaz ile Bab arasındaki Aktarin, Düdyan, Mığeydin, Kemaliye, Ahmediye, Kacar, Kaytun, Herdana alanlarından güçlerini çektiler. Bu hat Baruza'dan Halep’e doğru gidiyordu. Burada çok sayıda grup vardı. Grupların bu hatlardan çekilmesi ile şimdi alanda bizimle birlikte hareket eden küçük bir kaç grup ile kaldık. Onların çekilmesinden sonra İslam Devleti’nin saldırıları ile başlayan çatışmalar var. Çok şiddetli bir şekilde devam ediyor. 

El Kurdî şunları söyledi:

"Alanda Türkiye’nin desteği ile ayakta kalan gruplar vardı. Bunların başında Cephet El Nusra geliyor. Bu grup alanda çekilmede de başı çekti. Bu grupla birlikte alanda bulunan Ehrar Şam, Liva Tevhid, İslami Cephe grupları, Liva El İslam, Suxur El Şam, Tecemua Mumbij, Cêş El İslam bunun yanı sıra çok sayıda diğer küçük İslami gruplar vardı. Bu grupların hepsi son bir hafta içinde alanı boşaltarak geri çekildiler. Onların geri çekilmesi ile alanda IŞİD’ın ilerleyişini durdurma görevi bizimle hareket eden birkaç gruba kaldı.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum