1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yüksek ölüm tehlikesi: Ambalajlı kitle imha silahları!
Yüksek ölüm tehlikesi: Ambalajlı kitle imha silahları!

Yüksek ölüm tehlikesi: Ambalajlı kitle imha silahları!

Glikoz şurubu, bir diğer adıyla Mısır Şurubu, mısır nişastasından üretilen bir şeker türüdür. Normal bir şekerden çok daha tatlı olduğu ve daha ucuza mal edildiği için tercih edilir.

A+A-

İnsan sağlığı için öldürücü bir tehlikeye sahip olan bu ürünün kullanılıp kullanılmadığını anlamak normal şartlarda anlamak imkansızdır. Tadı anlaşamayacak kadar şekere benzeyen glikoz ancak aldığınız gıdanın içindekiler kısmında yazıyorsa gıdanın içinde olup olamadığını anlayabilirsiniz.

Glikoz şurubu vücuda alındığı taktirde ön etki olarak vücudunuzun şeker dengesini alt üst eder, hormonal sistemlerinizi bozar ve uzun vadede kansere sebep olur. Glikoz şurubunun kanserli hücreleri beslediği ortaya çıkartılmıştır.

Astım ve multipl-skleroz gibi hastalıklara neden olabileceği bunun yanında karaciğeri büyütücü etkisi olduğu saptanmıştır. Bu durum daha çok yağ depolamanıza ve akabinde kilo almanıza neden olmaktadır. Böbreklerde taş oluşumuna ve patolojik değişiklikler ortaya çıkmasına neden olduğu belirlenmiştir. Alzheimer hastalıgı riskini artırdığı ve vücutta hormonal dengesizlikler yaparak, östrojen, testosteron vb. hormonların salgılanmasını artırabileceği öngörülmüştür. Bakır eksikliği başta olmak üzere vücudun mineral dengesini bozabilmektedir. 

Tip 2 diyabetle birlikte kalp damar hatta kansere kadar gidebilecek hastalıklar ile böbrek yetmezliği, görme bozukluğu otaya çıkabilir. Bunun için özellikle ambalajlı gıdaları tüketirken içeriklerine çok dikkat etmemiz lazım. Raftan alınan gıdaların içeriklerini okuyup glikoz yada benzeri bir tatlandırıcıyı farkedersek çocuklarımızı ve kendimizi uzak tutmaya çalışmalıyız.

Türkiye’de şekerin ana hammaddesi şeker pancarıdır. Nişasta bazlı şekerler; şeker pancarı ve şeker kamışından üretilen şekerlerin (sakaroz) dışında, nişasta bazlı hammaddelerden (mısır,buğday, patates) çeşitli kimyasal yollarla üretilen genel olarak glikoz, izoglikoz, fruktoz ve türevlerinden oluşur. Nişasta bazlı şekerler doğrudan tüketilmemekte, daha çok şekerli ürünler sanayinde girdi olarak kullanılmaktadır. Bu tatlandırıcıların başlıca kullanım alanları; şekerlemeler, şekerli ve unlu ürünler, dondurma, helva, reçel, marmelat, gazlı içeceklerdir.

Sanayinin nişasta bazlı şekeri tercih etmesinin en önemli sebebi düşük maliyettir. Türkiye, dünyanın en büyük 4. şeker pancarı üreticisiyken, ton başına 250-300 dolar daha ucuz olan “mısır şurubu” üretmek için sadece 2010’da 500 bin ton mısır ithal etti. Ancak içeriğinde fruktoz olan mısır şurubu ile yapılan gıdalar, tokluk hissi vermiyor yedikçe yediriyor ve doktorlara göre kronik hastalıkları salgına dönüştürüyor. Glikoz şurubunun öldürücü tehlikesinin farkına varan Fransa, Hollanda ve İngiltere glikozu yasaklanmış durumda. 

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler