1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yunanistan sınırında 60 bin mülteci bekletiliyor
Yunanistan sınırında 60 bin mülteci bekletiliyor

Yunanistan sınırında 60 bin mülteci bekletiliyor

AB Yunanistan'dan almak için söz verdiği 60 bin mültecinin çok azını alması Uluslararası Af Örgütü tarafından eleştirildi.

A+A-

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), geçen yıl Yunanistan’daki 66 bin 400 mültecinin Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yerleştirilmesine dair karar verilmesine rağmen, bu konuda ilerleme kaydedilmediğini açıkladı.

Örgütün “Yıkılan Hayallerimiz” başlığıyla yayımladığı raporda Yunanistan’a iltica eden 60 bin kadar mültecinin son derece kötü şartlar altında yaşamak zorunda kaldığını dile getirildi.

2015 yılının eylül ayında AB ülkeleri mülteci akınından aşırı ölçüde etkilenen Yunanistan ve İtalya’dan mülteci almayı taahhüt etmiş ve Yunanistan’daki 66 bin 400 mültecinin üye ülkeler arasında paylaştırılması kararlaştırılmıştı.

“Almanya Sâdece 195 Mülteci Aldı”

Uluslararası Af Örgütü, 14 Eylül 2016’ya kadar 17 bin 209 mülteci alacağını duyuran Almanya’nın şimdiye kadar Yunanistan’dan sâdece 195 mülteci almış olmasını eleştirdi. Eylül ortasına kadar 4 bin 77 mülteci diğer AB ülkelerine sevk edildi.

Nereye gideceğimi bilemiyorum

DW’de yer alan habere göre, örgüt bireysel âkıbetleri göz önüne sermek amacıyla Suriyeli bir avukatın hikayesini raporuna ekledi. Evi tahrip edilince oğlu, gelini ve iki torunuyla Suriye’den kaçan avukatın oğlu Almanya’ya iltica edebilmiş, ailesi ise Yunanistan’da kalmıştı. İdomeni kampından ayrılarak kuzeydeki Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan ailenin diğer fertleri Balkan rotasının kapanması üzerine yolda kalmış. Suriyeli avukatın, “Nereye gideceğimi bilemiyorum. Artık hayallerim ve umutlarım tükendi.” şeklindeki sözlerine de raporda yer veriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler