1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yurt içinde kritik atamalar
Yurt içinde kritik atamalar

Yurt içinde kritik atamalar

Resmi Gazete'de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile 5 kritik kurumun en tepe isimleri değişti. Çözüm süreci açısından kritik öneme sahip iller ile Suriye sınırındaki illerin valileri de değişti.

A+A-

Hükümet, tek bir bir kararname ile ülke güvenliğini ilgilendiren beş kilit kurum ve bir bakanlığın tüm tepe yöneticilerini değiştirdi. Kararname ile Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü, TRT Genel Müdürü, ve İçişleri'nin en üst düzey bürokratı, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı değişti. Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre kararname ile, Türkiye 'nin iç güvenliğini yakından ilgilendiren bu beş kurumun dışında, valilerde de çok kritik değişiklikler yapıldı. Çözüm süreci açısından kilit önem taşıyan iki kentin, İstanbul ve Diyarbakır'ın valileri de bu kararname ile değiştirildi. 

Osmaniye, Hatay, Mersin valileri değişti
Kararname ile, Suriye ile sınır iki kentin, Hatay ve Osmaniye'nin de valileri de değiştirildi. Bu açıdan, yine güneydeki kilit kentlerden Mersin ve Malatya'nın da valileri de bu kararname ile değiştirildi. 

İstanbul'a Malatya Valisi 
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 4 yıldır bu görevi yapıyordu. Vali Mutlu, Mayıs 2010 tarihli kararname ile İstanbul Valisi olmuştu. Mutlu'nun yerine Malatya Valisi Vasip Şahin atandı.

Rize eski valisi MGK genel sekreteri oldu
İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, MGK Genel Sekreteri olarak atandı. İçişleri Müsteşarlığı görevine Mayıs 2012'de atanan Hacımüftüoğlu, bundan önce Rize valiliği görevinde bulunmuştu. 

Hakkari,MGK şimdi Antalya
Hakkari Valiliği görevinden 2012 yılında MGK Genel Sekreterliği'ne atanan Muammer Türker, bu görevde 2 yıl kalmış oldu. Türker, Antalya Valiliği'ne atandı. 


Tepe yönetiminde değişiklik yapılan bir başka kilit kurum da Emniyet Genel Müdürlüğü oldu. Üç yıldır Emniyet Genel Müdürü olarak görev yapan Mehmet Kılıçlar, Ankara Valisi olarak atandı. Kılıçlar daha önce de Mardin ve Eskişehir Valilikleri görevinde bulunmuştu. 

MGK genel sekreteri merkeze alındı
Ulvi Saran, daha önce askerler ve büyükelçilerin genel sekreter olarak görev yaptığı MGK'ya atanan "Vali" sıfatlı ilk genel sekreter olmuştu. Saran, üç yıllık MGK Genel Sekreterliği görevi öncesinde Malatya valisiydi. Saran, bugünkü kararname ile merkez valiliğine alındı. 

Ankara'nın 4 yıllık valisi emekli oldu
2010 yılından bu yana Ankara Valisi olarak görev yapan  Alaaddin Yüksel  ise emekli oldu. Yüksel daha önce Emniyet Genel Müdürü olarak da görev yapmış, ayrıca İzmir ve Antalya valiliği görevinde de bulunmuştu. Merkeze alınan valilerden biri de Denizli Valisi oldu. Vali Abdülkadir Demir merkeze alınma talebinde bulunmuştu. Hafta sonu ise eşinin başına spot ışığı düşmüş ve yaralanmıştı.

7 yıldır TRT Genel Müdürülüğü görevini yürüten  İbrahim Şahin ise Samsun Valisi olarak atandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.