1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Zeytin de bizim, santral de bizim'
'Zeytin de bizim, santral de bizim'

'Zeytin de bizim, santral de bizim'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Soma'da kurulması planlanan termik santrale ilişkin, "Biz ne zeytinlikten ne de enerji santrallerinden vazgeçeriz" dedi.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da kurulması planlanan termik santrale ilişkin, "Bize soruyorlar, 'zeytinlikten mi vazgeçiyorsunuz, santralden mi' diye. Şunu bilin ki bu, bir keyfiyet meselesidir, kemiyet, rakam meselesi değildir. Biz ne zeytinlikten ne de enerji santrallerinden vazgeçmeyiz" dedi.

Bakan Yıldız, zeytin ve elektrik santrali konusunda birini tercih etmenin diğerinden vazgeçmek anlamına gelmediğini, madenlerde de enerji santrallerinde de ülkenin gelişmesine, büyümesine katkı sağlayacak, cari açığı azaltacak her türlü projeyi gerçekleştireceklerini söyledi.

AK Parti hükümetleri ülkenin idaresini ele aldığında Türkiye'de 100 milyonun altında (92-95 milyon) zeytin ağacı bulunduğunu, şu anki zeytin ağaçlarının 170 milyona ulaştığına dikkati çeken Yıldız, "Hani biz zeytin ağacını kesiyorduk. Hayır, zeytin ağacının artışını bütün iklim şartları uygun olan yerlerde gerçekleştirdik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın bu manada çok önemli hizmetleri oldu" ifadesini kullandı.

Bu ülkenin tek kaynağının, tek zenginliğinin zeytin ağaçları olmadığını, yer altı kaynakları bulunduğunu belirten yıldız, Eti Holding'in yaklaşık 685 milyon dolar ciro, 685 milyon lira kar yaptığını, yer altındaki toprağı çıkartıp işlediklerini ve sattıklarını kaydetti. 

"O yüzden ne yer altından ne de üstünden vazgeçelim. Bunu başarabiliriz" diyen Yıldız, şöyle devam etti:

Zeytin ağaçlarının hoyratça sökülmesinden yana olmadıklarını, üslup hatalarının, bir kısım yanlışlıklarının yanında olmadıklarını vurgulayan Yıldız,  "Ama ne zeytin ağacından vazgeçeriz ne de elektrik santralinden. Her birisini de bu ülkeye kazandırmak durumundayız" diye konuştu. 

Yıldız, kömür sahaları üzerine diktikleri zeytin ağaçlarından ürün hasat edildiğini aktararak, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bize soruyorlar, 'zeytinlikten mi vazgeçiyorsunuz, santralden mi' diye. Şunu bilin k, bu, bir keyfiyet meselesidir, kemiyet, rakam meselesi değildir. Biz ne zeytinlikten ne de enerji santrallerinden vazgeçmeyiz. Ülkenin bütün kaynaklarına sahip yapı olarak hepsini harekete geçirmemiz lazım. Ben sadece doğalgaz lobisinin yürütmeleriyle, yönlendirmeleriyle iş yapmam. Yaptırmam da. Biz o lobilerin arkasında nelerin olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu iş yalnızca bir kanun, yalnızca bir denetim, yalnızca bir ve işçi işi değil. O da bir zincir. O zincir halkalarının her birinin sağlam olmasıyla bunlar gerçekleştirilebiliyor." 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.